Pacjenci gorzej oceniają lekarzy rodzinnych po ich konflikcie z MZ Fot. Archiwum

Stosunek pacjentów do lekarzy rodzinnych pogorszył się po styczniowym konflikcie między Ministerstwem Zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim. Takiego zdania jest 72 proc. lekarzy rodzinnych ankietowanych przez portal dla lekarzy konsylium24.pl. Zdaniem ekspertów to bardzo niebezpieczne zjawisko.

Ankietę przeprowadzono w dniach 14-16 stycznia br. wśród reprezentatywnej grupy 822 lekarzy rodzinnych. Na pytanie, czy konflikt pomiędzy MZ i PZ wpłynął na stosunek pacjentów do lekarzy, 42 proc. spośród nich odpowiedziało "zdecydowanie tak".

30 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "trochę się pogorszył". 5 proc. twierdzi, że "trochę się polepszył", a tylko 1 proc. lekarzy ocenia, że "zdecydowanie się polepszył". Natomiast 23 proc. lekarzy nie zauważyło zmian w relacjach pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Lekarze rodzinni zwracają uwagę, że po licznych wypowiedziach ministra zdrowia są obecnie uważani za "biznesmenów, a nie lekarzy". Każda odmowa wykonania pacjentowi bezzasadnych badań kończy się zarzutami o nieuczciwość, pazerność oraz nieliczenie się z faktycznymi potrzebami zdrowotnymi pacjenta.

Lekarze podkreślają, że zgodnie z obowiązującą wiedzą, zaufanie pacjentów do lekarzy jest niezbędne do skutecznego przebiegu diagnozy i leczenia, a po ostatnich wydarzeniach trudno będzie to zaufanie odzyskać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH