PZG: chcemy pokazać, jak trudna jest sytuacja osób głuchych PZG zwraca uwagę na brak tłumaczy języka migowego Fot. Archiwum

Brak dostępu do tłumacza języka migowego w kontaktach z policją, w szkołach, placówkach ochrony zdrowia, w sądach to codzienne problemy osób głuchych - podkreślała w czwartek (22 września) prezes Polskiego Związku Głuchych Kajetana Maciejska-Roczan.

25 września przypada obchodzony co roku w ostatnią niedzielę września Międzynarodowy Dzień Osób Głuchych. Tego dnia ma ruszyć kampania społeczna PZG, która ma zwrócić uwagę na obecność w polskim społeczeństwie osób głuchych mających takie same prawa, jak wszyscy obywatele - poinformowano na czwartkowej konferencji.

- Chcemy pokazać całej Polsce, jak trudna jest sytuacja osób niesłyszących - mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie prezes Polskiego Związku Głuchych Kajetana Maciejska-Roczan.

- U lekarza tłumaczem osoby niesłyszącej jest często rodzina. Jeśli w rodzinie wszystkie osoby dorosłe są głuche, tłumaczem jest dziecko. To nieetyczne, że dziecko musi uczestniczyć w lekarskich wizytach rodzica i słuchać diagnozy - mówiła Maciejska-Roczan.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych Kornelia Wróblewska (Nowoczesna) poinformowała, że uczestnicy czwartkowego posiedzenia rozmawiali o ustawie o języku migowym i jej przestrzeganiu przez instytucje publiczne. - Mamy z tym duży problem. Wiele zapisów jest niejasnych i nieścisłych - zaznaczyła. Podkreśliła, że utrudnia to egzekwowanie od urzędów, aby dostosowywały się do potrzeb osób niesłyszących i niepełnosprawnych.

- Państwo polskie wbrew przepisom konstytucji nie zapewnia tłumacza języka migowego. Działamy wbrew Konstytucji RP, ratyfikowanej konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - powiedziała Wróblewska.

Sekretarz Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz poinformował, że w kampanię społeczną PZG zaangażowały się największe polskie telewizje, ogólnopolskie tytuły prasowe, celebryci, blogerzy.

Polski Związek Głuchych jest stowarzyszeniem powstałym w 1946 r. z utworzonego w 1925 r. i działającego do wybuchu II wojny światowej Polskiego Związku Towarzystw Głuchoniemych. Według statusu PZG, celem jego działalności jest "zrzeszanie, integracja i rehabilitacja osób niesłyszących i innych osób z uszkodzonym słuchem, wspólne rozwiązywanie ich problemów oraz działania w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych, zawodowych i społecznych".

Szacuje się, że w Polsce jest od 60 do 100 tys. głuchych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH