PPOZ/Rynek Zdrowia | 19-04-2019 11:00

PPOZ: wielkanocne śniadanie może zawierać nawet 3 tys. kalorii

Pamiętajmy o higienie życia, także w czasie Świąt Wielkanocnych - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Otyłość jest coraz większym problemem Polaków Fot. Archiwum

Lekarze zwracają uwagę, że obfitość wielkanocnych potraw bywa imponująca, a dietetycy szacują, że samo śniadanie wielkanocne może zawierać nawet 3 tysiące kalorii.

- Radzimy zachowanie umiaru, który w diecie jest ważny i na co dzień i w czasie świąt. Statystyki pokazują, że otyłość wśród Polaków, a przede wszystkim wśród polskich dzieci, jest poważnym problemem. Jemy w pośpiechu, nieregularnie. Nadal nie mamy nawyku włączania do codziennego menu odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które powinny być podstawą zbilansowanej diety - przypomina Bożena Janicka.

Radzi także, aby po wielkanocnym śniadaniu albo obiedzie wybrać się na długi spacer. W ten sposób pozwolimy naszemu organizmowi odpocząć, a ruch przyspieszy procesy trawienne. 

- W święta znajdźmy czas na chwilę refleksji. Zastanówmy się nad higieną naszego życia, nad tym, jakie popełniamy błędy, i jak możemy ich uniknąć - zaznacza Janicka.