PFRON i ITS o zwiększeniu mobilności osób z niepełnosprawnościami Osoby z niepełnosprawnościami mają dużą motywację do zrobienia prawa jazdy. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zwiększenie mobilności osób z niepełnosprawnościami oraz stworzenie poradnika, który będzie informował o nowych technologiach w motoryzacji zakłada podpisane we wtorek (16 maja) porozumienie pomiędzy PFRON a Instytutem Transportu Samochodowego.

- Strony porozumienia podejmą wszelkie kroki zmierzające do wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością oraz opracują i wcielą w życie system wsparcia dla osób z problemami w przemieszczaniu się. Instytut podejmie również niezbędne starania w celu zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami - mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia dyrektor ITS Marcin Ślęzak.

Podkreślił, że przy Instytucie działa Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych, które zajmuje się kwestią mobilności osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei prezes PFRON Robert Kwiatkowski zwrócił uwagę, że osoby z niepełnosprawnościami często powtarzają, że nie jest im potrzebna pomoc, ale likwidowanie barier.

- Chcemy zlikwidować bariery uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym aktywne uczestniczenie w życiu społecznym oraz utrudniające podjęcie pracy. Liczę, że dzięki porozumieniu z ITS będziemy skuteczniej działać na rzecz zwiększenia mobilności osób niepełnosprawnych - oświadczył.

Obecnie w ramach programu "Aktywny Samorząd" PFRON udziela wsparcia osobom niepełnosprawnymi m.in. w uzyskaniu prawa jazdy. Osoby z niepełnosprawnościami mogą także liczyć na wsparcie przy zakupie oprzyrządowania, które ułatwia poruszanie się samochodem.

Podczas spotkania ITS zaprezentował samochody dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Goście mogli zobaczyć m.in. auto, które posiada urządzenie do automatycznego chowania wózka w bagażniku.

- Osoba niepełnosprawna wsiada do samochodu, a po naciśnięciu guzika specjalne urządzenie chowa wózek. Automatycznie zamyka się też klapa samochodu. Dzięki temu urządzeniu osoby z niepełnosprawnościami są samodzielne. Koszt takiego podnośnika to ok. 6,5 tys. euro - powiedział PAP Adam Sowiński z ITS.

Samochód - kontynuował - posiada również obrotowe siedzenie kierowcy, które ułatwia osobom niepełnosprawnym wsiadanie.

- Auto wyposażone jest w automatyczną skrzynię biegów, a gałka na kierownicy, w charakterze pilota, uruchamia m.in. kierunkowskazy, światła, sygnały dźwiękowe. Samochód posiada też standardowy system do obsługi gazu i hamulca. Przekręcenie dźwigni w prawą stronę to gaz. Hamulec uruchamia ruch ręki do przodu - wyjaśniał.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH