PARPA: w wakacje wzrasta spożycie alkoholu przez dzieci i młodzież

Jak wynika z danych Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do picia przyznaje się ponad 90 proc. nieletnich.

Znaczna część z nieletnich rozpoczyna kontakt z alkoholem już w wieku 12 lat. Najpopularniejszym trunkiem jest piwo.

Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodych ludzi. Większość nastolatków przyznaje się do podejmowania prób zakupu alkoholu, które kończą się powodzeniem.

– Do picia alkoholu przyznaje się ponad 90 proc. nieletnich. Alkohol spożywa 60 proc. chłopców i 54 proc. dziewczyn. W czasie wakacji spożycie napojów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży znacznie wzrasta – podkreśla Jolanta Terlikowska, kierownik działu ds. rodziny i młodzieży PARPA.

Sprzyja temu duża ilość wolnego czasu, często nieodpowiednio zagospodarowanego, brak kontroli ze strony nauczycieli i rodziców, wyjazdy. Picie alkoholu jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń, takich jak wypadki i utonięcia, często prowadzi także do łamania prawa, przygodnych kontaktów seksualnych i spożywania narkotyków.

Alkohol jest atrakcyjny, kojarzy się z dorosłością, zmienia świadomość. Rodzice nie powinni w żadnych okolicznościach częstować dzieci alkoholem, unikać sytuacji, kiedy przy nich piją. Powinni także sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje.

– Zadaniem samorządów jest kontrola punktów z alkoholem pod kątem sprzedaży nieletnim. Każdy z nas powinien reagować, gdy widzi, że ktoś sprzedaje alkohol nieletniemu – dodała.

O alkoholowych przygodach nastolatków można przeczytać na forach internetowych. „Mam 15 lat. W sobotę zrobiliśmy sobie imprezkę z kolegami w lasku i kolega kupił jakieś 1,5 l wódki. Wszystko fajnie, już kończyła się impreza i dałem pomysł, żeby przynieść wódkę, która została na lekcje plastyki do gimnazjum (...)” – napisał Araxon.

Z relacji młodych ludzi wynika, że czasem zabawy z alkoholem kończą się poważnymi konsekwencjami. „Koleżanka wypiła na dyskotece trochę wódki, nie przyznała się, że wcześniej brała silne leki, przy których nie można pić. Dostała zapaści, karetka zabrała ją do szpitala, wszyscy mieliśmy kłopoty” – napisała na forum internetowym Inga.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH