Owsiak odznaczony za zasługi dla ochrony praw człowieka

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski odznaczył Jerzego Owsiaka honorową odznaką "Za zasługi dla ochrony praw człowieka".

Odznaka została przyznana po raz pierwszy. Jak podkreślił Kochanowski, o jej randze nie ma decydować jej nazwa, lecz wielkość i znaczenie osób, które je otrzymują.

– Należy pan bez wątpienia do najwybitniejszych postaci życia publicznego. Nie sposób przecenić pana dorobku i zaangażowania w budowanie solidarności społecznej oraz rozwój kultury obywatelskiej – mówił o laureacie rzecznik praw obywatelskich.

Zaznaczył też, że szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  jest "człowiekiem czynu, nie tylko mającym wspaniałe idee i pomysły, ale i potrafiącym wprowadzić je w życie i porwać za sobą innych. Jedną z takich idei jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która prowadzi aktywną działalność na rzecz ratowania życia osób chorych, w szczególności dzieci".

Od 1992 r. WOŚP organizuje wielką zbiórkę społeczną, która jest przeznaczana głównie na zakup specjalistycznego sprzętu dla placówek medycznych (podczas tegorocznego XVIII Finału WOŚP zebrano ponad 36 mln 118 tys. zł).

Fundacja WOŚP prowadzi też akcje profilaktyczne i edukacyjne m.in. program „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który wystartował w  2006 r. Od tego czasu Fundacja przeszkoliła ponad 19 tys. nauczycieli z ponad 8,5 tys. szkół. Szacuje się, że udzielania pierwszej pomocy może się teraz uczyć około miliona dzieci.

Dziękując za wyróżnienie, Owsiak powiedział, że traktuje to jako odznaczenie „na wyrost” i żartował, że zostało mu ono przyznane tak, jak Nagroda Nobla prezydentowi USA. Dodał, że przyszedł na wręczenie nagrody w specjalnej marynarce, w której jest już wiele śladów po szpilkach od odznaczeń. Ale to odznaczenie będzie go zobowiązywać do hamowania jego wrodzonej gwałtowności i ciętego języka.

Odznaka „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” została ustanowiona rozporządzeniem prezydenta z listopada 2009 r. Nadawana jest osobom, organizacjom lub instytucjom w Polsce i poza granicami kraju za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka.

Odznaki zostały przyznane również założycielowi i prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotrowi Pawłowskiemu oraz Caritas Polska. Zostaną wręczone w późniejszym terminie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH