Owsiak do swoich przeciwników: nie obrażajcie tych, którzy z nami grają

- Nikt nie ma prawa obrażać tych, którzy grają z nami - podkreśla Jurek Owsiak w przededniu 23. Finału WOŚP. W najbliższą niedzielę (11 stycznia) fundacja zbierać będzie pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych.

Jak co roku przed Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, internet zalewa fala krytyki pod adresem fundacji, jej szefa, a także prowadzonych przez nią działań. Szczególnie często kwestionowana jest uczciwość Owsiaka i pracowników fundacji.

- W imieniu milionów Polaków, którzy grają z nami, żądam, aby nam nie przeszkadzać - apelował Owsiak w czwartek (8 stycznia) na konferencji prasowej na temat 23. Finału.

Szef WOŚP przekonywał, że finanse fundacji są przejrzyste i ściśle kontrolowane, a kupowane przez nią urządzenia służą milionom ludzi w całej Polsce. - Na szczęście nasze urządzenia nie mają czipa, który rozpoznaje złego lub dobrego człowieka i leczą wszystkich - mówił Owsiak, zapewniając, że również każda z krytykujących WOŚP osób może liczyć na pomoc w przypadku choroby swojej lub kogoś ze swoich bliskich.

Prezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że w ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. Podkreślił, że jest z tego dumny.

Jak poinformował, pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na utrzymanie wysokich standardów diagnostyki, głównie w czterech dziadzinach pediatrii. Pierwszą z nich będzie onkologia. Maruszewski tłumaczył, że taka fundacja jak WOŚP powinna zajmować się tym, na co nie stać podstawowego systemu ochrony zdrowia, dlatego chciałaby rozpropagować nowoczesną diagnostykę genetyczną, aby dostęp do niej miało jak najwięcej dzieci. Poza tym - jak zapowiedział Maruszewski - kupowane będą urządzenia do diagnostyki obrazowej.

Kolejną dziedziną, którą wesprzeć chce WOŚP, jest kardiochirurgia. Jak poinformował Maruszewski, brakuje stanowisk do intensywnej terapii dla dzieci przed i po operacjach serca. Fundacja będzie chciała takie stanowiska wyposażyć. Zebrane środki będą przeznaczone również na diagnozowanie chorób reumatologicznych, gdzie bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Po raz pierwszy WOŚP wspierać będzie pulmonologię. - Dla tych dzieci jeszcze nie graliśmy - powiedział Maruszewski.

Podkreślił, że to, na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas Finałów, zawsze jest przedmiotem konsultacji ze specjalistami, decyzja poprzedzona jest dyskusjami z autorytetami w danej dziedzinie medycyny i nigdy nie jest przypadkowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH