Oto sposób na zrozumienie autystyka...

Brak komunikacji z otoczeniem jest największym problemem osób z autyzmem. Będzie można się przekonać o tym, dezaktywując na 24 godziny swoje profile na portalach społecznościowych w ramach prowadzonej 1 listopada akcji "Przerwa w komunikacji".

– Trudno wyobrazić sobie choćby dzień bez kontaktu z bliskimi czy znajomymi. Jak przeżyć jeden dzień, gdy nikt nie może nam nic powiedzieć, napisać, wyjaśnić? Jeśli zrozumiemy takie problemy w komunikacji, wtedy zrozumiemy istotę autyzmu - przekonują organizatorzy ogólnoświatowej akcji „Przerwa w komunikacji”, którym celem jest uświadomienie użytkownikom portali społecznościowych, jak to jest nie móc się komunikować.

Celem kampanii jest zbiórka środków dla organizacji działających na rzecz autyzmu w ponad 40 krajach, a także popularyzowanie informacji na temat autyzmu i problemów, jakich doświadczają osoby z tym zaburzeniem. Dotacje polskich internautów zostaną przekazane Fundacji SYNAPSIS.

W Polsce działa około 250 serwisów społecznościowych, które gromadzą 16 mln użytkowników. Na świecie za pośrednictwem takich portali jak Facebook czy Twitter kontaktuje się ponad dwie trzecie populacji.

W Polsce do akcji dołączyli m.in. Magdalena Różczka, Krzysztof Stelmaszyk, Mateusz Damięcki, Pascal Brodnicki, Magdalena Górska, Majka Jeżowska, Marcin Kwaśny, Artur Barciś, Anna Samusionek oraz Teatr Muzyczny ROMA.

W poniedziałek (1 listopada) w Warszawie osoby popierające kampanię, m.in. Pascal Brodnicki i Dariusz „Maleo” Malejonek namalowali graffiti zachęcające do zamknięcia swoich profili 1 listopada.

– Mam do czynienia z problemem autyzmu już od ładnych paru lat m.in. przez to, że jestem chrzestnym chłopca z autyzmem, Maurycego. Więc jest to poniekąd także i mój problem. Niestety widzę, że problem autyzmu jest w Polsce mało znany. Wiem, że potrzeby rodzin osób z autyzmem są ogromne. Wiem, że rehabilitacja jest droga i czasochłonna. A rodzice są strasznie umęczeni – powiedział Malejonek.

Dariusz Paczkowski, opiekun artystyczny przedsięwzięcia, twórca zaangażowanego społecznie graffiti i street art, przekonywał, że z przesłaniem społecznym trzeba wychodzić na ulicę, by skupić uwagę ludzi na sprawach, w które mogą się zaangażować.

– Wspieram Fundację SYNAPSIS, gdyż pracuje ona nad rozwiązaniami systemowym, by pomóc osobom z autyzmem i ich rodzinom w całej Polsce. Oprócz pomocy doraźnej trzeba i zmian systemowych – podkreślił Paczkowski.

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się i porozumiewaniu, nawet z najbliższymi. ONZ uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Dotychczasowe szacunkowe dane wskazywały, że w Polsce żyje ok. 20 tys. dzieci oraz 10 tys. dorosłych z autyzmem. Ostatnie wskaźniki pokazują, że jest ich znacznie więcej. Zaburzenie to pojawia się dziś u co 150 dziecka, a zaledwie 30 proc. z nich objętych jest profesjonalną pomocą.

Fundacja SYNAPSIS od 1990 r. niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym dotkniętych autyzmem oraz ich rodzinom. Pracuje nad wdrożeniem rozwiązań systemowych, które poprawią jakość ich życia. Fundacja prowadzi m.in. Ośrodek dla Dzieci z Autyzmem, przedsiębiorstwo społeczne oraz Niepubliczne Terapeutyczne Przedszkole dla Dzieci z Autyzmem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH