Oświęcim: odnalezione obozowe narzędzia lekarskie trafiły do muzeum

Zestaw ponad 150 narzędzi lekarskich trafił do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Narzędzia przekazał muzeum oświęcimski kolekcjoner i pasjonat historii, który otrzymał je od mieszkańca miasta. Ten z kolei odnalazł je po wyzwoleniu obozu w 1945 roku nieopodal dworca kolejowego w Oświęcimiu. Podczas okupacji teren ten był zamknięty. Istniała tam niedostępna z zewnątrz tzw. strefa interesów.

– Odnalezione przyrządy lekarskie składają się głównie z narzędzi ginekologicznych i chirurgicznych. Biorąc pod uwagę, że znalezione zostały blisko obozu i obok dworca, w granicach Interessengebiet, gdzie nie było żadnego innego zakładu medycznego, można z wysokim prawdopodobieństwem potwierdzić, że są to narzędzia obozowe – powiedział szef działu naukowego muzeum Piotr Setkiewicz.

Setkiewicz przypuszcza, że narzędzia należały do lekarzy SS, którzy z racji przeprowadzanych eksperymentów mogli być w posiadaniu instrumentów o takim właśnie przeznaczeniu.

– Być może należały do Brigadefuehrera SS profesora Carla Cauberga, który w bloku nr 10 obozu Auschwitz prowadził badania nad sterylizacją kobiet. Nie da się jednak wykluczyć trzech innych nazistowskich lekarzy: Eduarda Wirthsa, Horsta Schumanna i Bruno Webera, którzy również wykorzystywali w swoich eksperymentach więźniarki obozu. Ze względu na dużą liczbę instrumentów ginekologicznych najbardziej prawdopodobne jest, że pochodziły one ze stacji eksperymentalnej Clauberga – rozważa Setkiewicz.

– Poza jednym fotelem ginekologicznym, kilkoma meblami szpitalnymi i paroma ampułkami nie mieliśmy jednak praktycznie innych eksponatów, które wiązałyby się z dramatem ofiar poddawanych eksperymentom. Ten zbiór zmienia całkowicie postać rzeczy. Będzie można ukazać bardzo wymownie rozmiar zbrodni hitlerowskich lekarzy. To zdecydowanie największe i najważniejsze pozyskanie przedmiotów obozowych z ostatnich lat - ocenił dyrektor Piotr Cywiński.

Obozowi lekarze SS, formalnie sprawujący opiekę medyczną nad więźniami, w rzeczywistości dbali jedynie o stworzenie pozorów prawidłowego leczenia. Zaangażowani byli głównie w przeprowadzane w obozie akcje eksterminacyjne, przeprowadzali selekcje Żydów przywiezionych do obozu, a także wśród chorych więźniów przebywających w obozowych rewirach, nadzorowali mordowanie Żydów w komorach gazowych i byli obecni przy egzekucjach. Na zlecenie niemieckich firm farmaceutycznych lub z racji osobistych zainteresowań eksperymentowali na więźniach.

Eksperymenty lekarzy w Auschwitz obejmowały między innymi: sterylizację, eksperymenty farmakologiczne, w tym testowanie na więźniach tolerancji i skuteczności nowych preparatów i leków, badania nad zmianami powstałymi w organizmie ludzkim na skutek głodu, eksperymenty na bliźniakach oraz osobach z wrodzonymi anomaliami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH