Ośrodek rehabilitacyjny chce wybudować pomnik walki z niepełnosprawnością Fot. archiwum

Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny w Dąbku (Mazowieckie), pomagający chorym na stwardnienie rozsiane, chce wybudować pomnik symbolizujący walkę z niepełnosprawnością. Jego elementami mają być wózek inwalidzki i postać z uniesionymi w górę rękami.

Jak poinformował w piątek (26 lutego) dyrektor Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego w Dąbku Dariusz Węcławski, w związku z planem budowy pomnika, placówka zamierza zorganizować zbiórkę pieniędzy oraz metalowego złomu, a także konkurs wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych na jego projekt.

- Pomnik zostałby odlany z brązu lub mosiądzu i ustawiony na terenie naszego ośrodka na kamiennym cokole. Mam taką koncepcję, by pomnik przedstawiał postać naturalnej wielkości, stojącą przy wózku inwalidzkim w pozie zwycięzcy z uniesionymi w górę rękami. Ale to moja wizja. Chcielibyśmy zaprosić studentów Akademii Sztuk Pięknych do stworzenia projektu pomnika. Powołana specjalnie komisja wybrałaby najlepszy do realizacji - powiedział Węcławski, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Na budowę pomnika Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny w Dąbku musi uzyskać zgodę samorządu województwa mazowieckiego, któremu placówka ta podlega. Pozytywna decyzja pozwoli na zorganizowanie zbiórki pieniędzy oraz metalowego złomu.

Węcławski ma nadzieję, że oprócz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, w przedsięwzięcie uda się zaangażować samorządy oraz przedsiębiorców. - Pozyskany złom metalowy zostałby przeznaczony na odlew, a zebrane pieniądze na jego wykonanie. Od tego jak dużo i w jakim czasie uda się zebrać potrzebne środki zależy termin powstania pomnika - wyjaśnił dyrektor ośrodka w Dąbku. Według niego, w zależności od tempa zbiórki pomnik mógłby powstać nie wcześniej niż w 2017 r. - Taki pomnik byłby symbolem walki z niepełnosprawnością i jej przezwyciężania. Być może byłby to pierwszy taki pomnik na świecie - dodał Węcławski.

W działającym od 1994 r. Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym w Dąbku, który specjalizuje się w pomocy i opiece nad chorymi na stwardnienie rozsiane, każdego roku przebywa w sumie ponad tysiąc osób z całej Polski, a także z zagranicy. Placówka, w dysponuje 82. miejscami - na pobyt tam oczkuje się około roku. Turnusy trwają tam od trzech do sześciu tygodni.

Ośrodek posiada specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji indywidualnej, jak np. lokomat, czyli urządzenie do reedukacji chodu, stół do pionizacji z funkcją kroczenia, a także platformę stabilometryczną. Prowadzi też fizykoterapię i hipoterapię, a także terapię zajęciową, w tym warsztaty plastyczne.

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą neurologiczną o podłożu autoimmunologicznym, która ujawnia się głównie u młodych osób między 20. a 40. rokiem życia. Nieleczona lub leczona źle może szybciej doprowadzić do niepełnosprawności. Według różnych szacunków, w Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 do 60 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH