Osoby z chorobami reumatycznymi mogą być aktywne zawodowo

Choroby reumatyczne, zaliczane do grupy schorzeń autoimmunologicznych, w zaawansowanym stadium często uniemożliwiają chorym wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Choroby reumatyczne diagnozowane są najczęściej u osób młodych i w średnim wieku, czyli w okresie ich wzmożonej aktywności zawodowej i prywatnej. Między innymi z myślą o nich powstała wyjątkowa inicjatywa "Zwyczajnie Aktywni”.

Ogólnopolski projekt "Zwyczajnie Aktywni” ma na celu przeciwdziałanie wykluczaniu z rynku pracy osób cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne z obszarów: gastroenterologicznego, dermatologicznego oraz reumatologicznego. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów (MIZS) należą do ostatniej z wymienionych grup.

Integralną częścią projektu jest konkurs grantowy, do którego organizatorzy zapraszają organizacje zrzeszające pacjentów z całego kraju. Ich zadaniem jest opracowanie ciekawego pomysłu na aktywizację zawodową swoich podopiecznych, a zwycięzców wyłania Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą wybitni eksperci, reprezentujący rynek pracy, organizacje społeczne i pacjenckie oraz środowisko medyczne.

W obszarze reumatologicznym najczęściej występującym schorzeniem jest reumatoidalne zapalenie stawów. Z dostępnych na rynku analiz wynika, że w Polsce na RZS choruje blisko 400 tysięcy osób, a do głównych objawów tej choroby należą ból, sztywność oraz obrzęki stawów.

Choroba rozpoznawana jest najczęściej u osób między 30 a 50 rokiem życia, a na zachorowanie narażone są szczególnie kobiety, które stanowią aż 2/3 chorych. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) proces zapalny obejmuje stawy kręgosłupa oraz stawy biodrowe, powodując ból i sztywność ruchową. Największą grupę zdiagnozowanych stanowią osoby między 20 i 30 rokiem życia.

Schorzenia reumatyczne występują także u dzieci i młodzieży, czego przykładem jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), które występuje u osób przed 16. rokiem życia. Choroba jest szczególnie trudna do rozpoznania u małych dzieci, sygnałem ostrzegawczym jest obrzęk oraz wysięk w stawie.

W przypadku schorzeń reumatycznych niezwykle ważna jest szybka diagnoza i właściwe leczenie, ponieważ zbyt późne podjęcie terapii może prowadzić do niepełnosprawności. W jej wyniku chorzy mogą stracić zdolność samodzielnego funkcjonowania, w tym także wykonywania pracy zawodowej. Dzięki takiej inicjatywie, jak "Zwyczajnie Aktywni” pacjenci mogą liczyć na pomoc w prowadzeniu aktywności życiowych oraz mają szansę, aby realizować się zawodowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH