Ordo Iuris o "prawach pacjenta poczętego" Wśród tematów wystąpień znalazły się m.in.: "Kiedy dziecko poczęte potrzebuje adwokata"; "Śmierć pacjenta przed narodzeniem, perspektywa położnej". Fot. archiwum

Prawda musi być poszukiwana w sposób rzetelny, w oderwaniu od tymczasowych debat i bieżących gorączek - powiedział w piątek (14 października) prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, otwierając konferencję o "prawach pacjenta poczętego".

Konferencja, w efekcie protestów skierowanych do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiej Akademii Nauk, gdzie początkowo planowano ją zorganizować, odbywa się w Akademiku Praskim w Warszawie.

- Wolność prowadzenia badań naukowych, wolność ogłaszania ich wyników, wolność nauczania są fundamentalnymi prawami zawartymi w konstytucji (...) i nie wynikają z zasad wtórnych ale podstawowych - mówił Kwaśniewski, odnosząc się do tych zmian organizacyjnych. Przywoływał, że środowisko akademickie objęte jest specjalnymi gwarancjami autonomii, by poszukiwanie prawdy było wolne od nacisków.

- Prawda musi być poszukiwana w sposób rzetelny, w oderwaniu od tymczasowych debat, od bieżących gorączek, poszukiwana w sposób systematyczny, zmierzający do wyjaśnienia pytań, które stawiamy - powiedział Kwaśniewski.

Wyraził nadzieję, że konferencja, która jego zdaniem nie powinna budzić jakichkolwiek kontrowersji z punktu widzenia medycznego czy prawnego, przyczyni się do zgłębienia podstawowych kwestii. Dziękował uczestnikom i prelegentom, którzy dotarli mimo trudności ostatnich dni.

Konferencja o prawach poczętego pacjenta początkowo miała odbyć się w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Część studentów uczelni krytycznie odniosła się do tego pomysłu; na portalu społecznościowym powstało wydarzenie - STOP dla konferencji Ordo Iuris na WUMie. "Wprowadzając fanatyczną propagandę w mury uczelni legitymizuje się w ten sposób organizację antynaukową i ignorującą stan wiedzy medycznej" - przekonywali jego organizatorzy.

Kolejnym miejscem gdzie miała odbyć się konferencja było Centrum Konferencyjnego IBIB PAN w Warszawie. Także ta lokalizacja wzbudziła protesty; do prezesa PAN wystosowano list otwarty ws. nieorganizowania przedsięwzięcia. Wśród sygnatariuszy petycji bylim.in. Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka, Paulina Piechna-Więckiewicz, Wanda Nowicka i Marek Kossakowski.

Jego autorzy wyrażali sprzeciw wobec udostępniania miejsca służącego propagowaniu wiedzy, organizacji która nie szanuje i łamie etos badacza.

"Polska Akademia Nauk jest szczególną instytucją, służącą pogłębianiu i szerzeniu wiedzy oraz dochowywaniu wierności prawdzie naukowej i jest w niej miejsce na dyskusję, konfrontowanie różnych przekonań, ale zawsze na podstawie rzetelnych dowodów naukowych. Nie ma w niej natomiast miejsca na jednostronne i pozbawione krytycznego głosu opinie, stojące w sprzeczności z ustaloną wiedzą medyczną" - ocenili.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH