Kolejnym kawalerem Orderu Uśmiechu został ksiądz Bruno Lima, profesor zwyczajny prawa kanoniczego i małżeńskiego, eseista. Uhonorowano go za zdobywanie dla polskich dzieci używanych aparatów ortopedycznych i transportowanie ich do Polski na własny koszt.

Ksiądz Lima od dwóch lat współpracuje z pełnomocnikiem prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych Anną Sową, która stworzyła bank aparatów dla dzieci z rozszczepem kręgosłupa. Anna Sowa poinformowała, że dzięki księdzu w banku jest już ponad sto aparatów.

O przyznaniu księdzu odznaczenia Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zdecydowała na wniosek dzieci z całej Polski na swoim wiosennym posiedzeniu, lecz ceremonia wręczenia orderu odbyła się dopiero teraz.

Ośmioletni Michał odczytał podczas uroczystości list, który rok temu wysłał do Międzynarodowej Kapituły. Napisał w nim, że od księdza Limy dostał już dwa pionizatory, dzięki którym może chodzić jak wszyscy.

"Bardzo proszę o Order Uśmiechu dla księdza Bruno Limy, bo to bardzo dobry pan, który pomaga bardzo wielu dzieciom" - napisał chłopiec.

Lima powiedział, iż czuje, że jeszcze nie zasłużył w pełni na ten order.

- Ewangelia mówi, żeby czynić dobro. To co zdarzyło się tutaj w Kielcach jest takim małym cudem - powiedział i podkreślił, że bohaterką jest Anna Sowa.

Anna Sowa za swoją działalność także otrzymała Order Uśmiechu, który wręczono jej latem 2008 roku w Krakowie.

Kielecki bank aparatów do pionizacji i chodzenia dla dzieci i nastolatków z rozszczepem kręgosłupa jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Ze sprzętu mogą korzystać bezpłatnie potrzebujące dzieci z całej Polski. Konieczne jest dopasowanie robionego na miarę aparatu, który może okazać się także odpowiedni dla innego dziecka, o podobnej budowie, krzywiznach i zniekształceniach. Kiedy dzieci wyrastają z aparatu oddają go do banku i otrzymują nowy - jeśli uda się go znaleźć.

Według Anny Sowy, koszt włoskiego aparatu to 20-30 tys. zł. Dzieci szybko z niego wyrastają i nawet co roku potrzebny jest większy, dlatego nawet dla zamożnych rodziców jest to kosztowne przedsięwzięcie.

Order Uśmiechu obchodził w 2008 roku jubileusz 40-lecia istnienia. Dzieci nagrodziły nim już prawie 900 osób z przeszło 45 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Jan Paweł II, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, pisarki Tove Jansson i Astrid Lindgren, Marek Kotański, Anna Dymna oraz wiele osób, nie zawsze tak znanych, ale zawsze zasłużonych dla dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH