Opolskie: szkolenia dla animatorów aktywizacji starszych osób

40 osób, które mają aktywizować zaawansowanych wiekiem mieszkańców regionu, zostanie przeszkolonych w ramach projektu współorganizowanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim.

Zadaniem animatorów ma być m.in. propagowanie i uczenie aktywności fizycznej osób starszych oraz promowanie wśród nich zdrowego stylu życia i odżywiania. Animatorzy mają być przeszkoleni w ramach projektu, który z TSKN realizuje firma CTC Polska zajmująca się od lat projektami dla firm, samorządów i partnerów społecznych. W poniedziałek (8 lipca) założenia projektu przedstawiono na konferencji prasowej.

Jak poinformowała dyrektor CTC Polska Izabela Damboń-Kandziora, animatorzy mają być szkoleni w czterech dziesięcioosobowych grupach. Nabór do pierwszej z grup już ruszył i potrwa do 17 lipca. Poszukiwane są osoby w wieku 50 plus, bezrobotne lub nieaktywne zawodowo.

Jak zaznaczył szef TSKN na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, animator osób starszych to nowy profil zawodowy, który wpisuje się w realizowany przez woj. opolskie projekt Specjalnej Strefy Demograficznej przeciwdziałający wyludnianiu się regionu.

Obecny na konferencji poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla dodał, że projekt TSKN i CTC ma na celu nie tylko wyszkolenie takich animatorów, ale też stworzenie oferty aktywizującej dla grupy osób starszych. - Korzystamy przy tym z wzorców austriackich, gdzie taka oferta jest bardzo bogata - dodał.

Przedstawiciele mniejszości zastrzegli, że nie jest to projekt skierowany dla osób z niemieckim pochodzeniem. - Realizujemy go, bo widzimy potrzebę aktywizacji osób starszych, oferujemy też np. bazę lokalową naszych struktur - wyjaśnił Rasch.

W ramach projektu przeprowadzono już badania na grupie ponad 1,1 tys. osób w wieku 50-79 lat, dotyczące problemów, z jakimi się stykają. Jak poinformowała Anna Śliz z Uniwersytetu Opolskiego, wśród tych problemów respondenci wymieniali m.in. zły stan zdrowia, bezczynność i rutynę dnia codziennego, samotność, brak pracy i problemy finansowe, rodzinne czy niepełnosprawność.

35 proc. ankietowanych zadeklarowała chęć udziału w proponowanych formach aktywności, a wśród tych najbardziej pożądanych wymieniano np. wyjazdy grupowe, w tym pielgrzymki, zajęcia ruchowe, szkolenia z obsługi komputera czy spotkania i pogadanki np. na temat zdrowego żywienia i diety.

Projekt "Tranzytowe miejsca pracy - import modelu wsparcia dla szczególnie wrażliwych grup na rynku pracy" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Potrwa do połowy 2015 r. Koszt projektu to prawie 2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH