Opolskie: mieszkania chronione alternatywą dla DPS-ów

Mieszkania chronione to coraz popularniejsza alternatywa dla domów pomocy społecznej (DPS) - twierdzą gminy, gdzie mieszkań chronionych jest najwięcej. Takie lokale zapewniają opiekę, ale i większą samodzielność mieszkańcom. Są tańsze w utrzymaniu dla samorządów niż miejsca w DPS.

Mieszkanie chronione to - jak wynika z definicji ministerstwa pracy i polityki społecznej - forma pomocy społecznej przygotowująca osoby przebywające w nich "pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępująca pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę; mieszkanie chronione zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną".

Z danych wydziału polityki społecznej i zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na Opolszczyźnie funkcjonuje 78 mieszkań chronionych. Najwięcej jest ich w Kędzierzynie-Koźlu - 47 oraz w Strzelcach Opolskich - 24, gdzie na mieszkania chronione w ostatnich latach przerobione zostały przekazane gminom dawne hotele robotnicze. Po jednym lub dwa mieszkania chronione mają też miasto Opole, gminy Krapkowice i Byczyna oraz powiaty brzeski i krapkowicki. Według danych służb wojewody opolskiego w 2013 r. z mieszkań chronionych skorzystały w Opolskiem 93 osoby.

Zdaniem zastępcy burmistrza Strzelec Opolskich ds. społecznych i promocji gminy Marii Feliniak, funkcjonujące w jej gminie od maja 2012 r. mieszkania chronione to jedna z "lepszych i tańszych form pomocy społecznej". Feliniak podała, że urządzone w formie kawalerek z łazienką i aneksem kuchennym mieszkania wyposażone są w system powiadamiania np. w razie zasłabnięcia. - Gwarantują więc pomoc w razie potrzeby, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie dają poczucie samodzielności i intymności osobom samotnym czy starszym, bo w domach pomocy społecznej zwykle kwateruje się mieszkańców w dwu czy trzyosobowych pokojach - dodała Feliniak.

Zaznaczyła w rozmowie z PAP, że mieszkania chronione to również rozwiązanie tańsze dla gminy. Wyjaśniła, że koszty utrzymania jednej osoby w DPS to ok. 3 tys. zł miesięcznie. Kierowani do DPS ludzie płacą 70 proc. swojej emerytury. - Resztę, jeśli taka osoba nie ma rodziny, dopłaca gmina" - dodała Feliniak i podała, że średnia taka dopłata do mieszkańca ze strony gminy wynosi ok. 2 tys. zł miesięcznie. Podała, że dopłaty roczne do ok. 60 osób w DPS-ach kosztują gminę Strzece Opolskie milion zł. - Tymczasem pełny koszt funkcjonowania w mieszkaniu chronionym to 960 zł miesięcznie" - podkreśliła wiceburmistrz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH