Olsztyn: ratownik PCK przyjedzie na rowerze Ratownicy wożą opatrunki, zestaw do prowadzenia sztucznego oddychania, a nawet defibrylator, Fot. archiwum

Do 1 listopada w Olsztynie będzie stacjonowała rowerowa karetka. Będzie patrolowała miasto udzielając pomocy tam, gdzie tradycyjnym karetkom trudno jest dojechać np. w parkach i nad jeziorami. Karetki rowerowe mają łączność z tradycyjnymi.

Karetka rowerowa, to rower wyposażony w sakwy, w których są: opatrunki, zestaw do prowadzenia sztucznego oddychania, a nawet defibrylator. Wysokiej klasy rowerami typu MTB będzie na zmianę jeździło 11 wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Wszyscy oni są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy, niektórzy są wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi - poinformował dyrektor olsztyńskiego PCK Andrzej Karski.

Każdy z ratowników jeżdżących rowerami będzie miał bezpośrednią łączność z dyżurnym straży miejskiej oraz operatorami tradycyjnych karetek pogotowia. Dyspozytorzy będą na bieżąco widzieli, gdzie znajdują się patrolowe karetki.

- Jeśli okaże się, że w ich pobliżu ktoś wzywa tradycyjne pogotowia, patrole na rowerach mogą zostać tam skierowane do zbadania sytuacji i udzielania potrzebnej pomocy nawet w domach, czy mieszkaniach - dodał Karski.

W razie potrzeby rowerowe patrole będą mogły do chorych wezwać pogotowie.

Ratownicy na rowerach będą patrolowali Olsztyn zwłaszcza popołudniami, w weekendy, czy w czasie dużych imprez. Mają być przede wszystkim w parkach i nad jeziorami.

- Będziemy wspomagać pogotowie - powiedział szef grupy ratowników PCK Bartosz Romanowski. Dodał, że ostatnim zadaniem rowerowego pogotowia będzie patrolowanie nekropolii podczas dnia wszystkich świętych.

Wolontariusze PCK z rowerowych patroli będą pełnili dyżury społecznie.

Rowerowe karetki pierwszy raz pojawiły się na początku lat 90. XX w. w USA, potem pomysł ten przeniósł się do Europy. W wielu miastach Włoch, czy Niemiec okolice starówek patrolują ratownicy na rowerach.

- Skoro w świecie ten pomysł się sprawdził mamy nadzieję, że w Olsztynie również się przyjmie - powiedział wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma.

Koszt uruchomienia i wyposażenia karetek rowerowych wynosi niespełna 10 tys. zł. Wsparcie finansowe w tym zakresie PCK otrzymało od olsztyńskiego urzędu marszałkowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH