Olsztyn: o co dzieci pytają rzecznika ich praw Podczas rozmów z RPD małe dzieci zwykle podają jako najważniejsze - prawo do zabawy. Fot. mat. prasowe

Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, odwiedził Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Dzieci leczące się w tym szpitalu mówiły mu o swoich prawach i o ich przestrzeganiu przez dorosłych.

Podczas spotkania Marek Michalak zapytał dzieci jakie prawo ich zdaniem jest najważniejsze.

- Do miłości - odpowiedziało cicho jedno z nich. Brawo! - entuzjastycznie zareagował RPO. - Aczkolwiek to prawo nie jest zapisane. Wywodzimy je z innych praw, np. prawa do opieki, do kontaktów z obojga rodzicami, do przyjaźni - wyjaśnił.

- Pochodzę z Kaukazu. Czy mam w Polsce takie same prawa jak polskie dzieci? - zapytał Rzecznika kilkuletni chłopiec.

- Tak, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka wszystkie dzieci w Polsce mają takie same prawa i do edukacji, i do opieki zdrowotnej. Nawet te dzieci, które nie są obywatelami naszego kraju – sprecyzował minister Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka dodał, że najmłodsi podczas rozmów z nim zwykle podają jako najważniejsze -  prawo do zabawy, natomiast nastolatki - prawo do wyrażania własnego zdania połączone z prawem do prywatności.

Marek Michalak zachęcał dzieci do dbania o własne zdrowie poprzez m. in. wybieranie zdrowego odżywiania, a także do mądrego korzystania z dóbr cywilizacji, głównie internetu.

Gość zapytał również dzieci czyje prawa są ważniejsze: dzieci czy dorosłych. Mali pacjenci mieli wątpliwości. - Prawa wszystkich ludzi są ważne, ale powinniśmy w pierwszej kolejności respektować prawa najsłabszych, których trzeba chronić, czyli m. in. dzieci - przekonywał RPO.

- Właśnie po to Polska stworzyła taką instytucję, jak Rzecznik Praw Dziecka - żeby upominać się o wasze prawa, co staram się na każdym kroku robić - mówił Michalak zwracając się do dzieci -

- Pamiętajmy, że dzieciaki mają dużo do powiedzenia, a my nie zawsze potrafimy ich słuchać. A warto - przypomniał dorosłym obecnym na spotkaniu.

Wizyta była m. in. okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy pomiędzy Rzecznikiem Praw Dziecka a olsztyńskim Szpitalem Dziecięcym.

- Biuro Rzecznika Praw Dziecka wspiera nasz szpital w upowszechnianiu wiedzy o prawach dzieci, udostępniając materiały informacyjne, interesujące książki i służąc radą w opracowaniu rozwiązań służących przestrzeganiu praw dzieci - informuje Agnieszka Deoniziak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

W podziękowaniu za współpracę dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przekazała RPO statuetkę "Przyjaciela Szpitala". Marek Michalak otrzymał również prezenty wykonane własnoręcznie przez pacjentów przy pomocy nauczycieli ze szkoły przyszpitalnej. W zamian podarował każdemu dziecku pluszowego misia z napisem „Przyjaciel dziecka”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH