Olesno: sprawa zrujnowania budynku zabytkowego szpitala umorzona Zabytkowe obiekty można i trzeba ratować. Na zdjęciu: odnowiony budynek starej kopalni Bytom.

Prokuratura Rejonowa w Oleśnie uznała, że niszczejący 150-letni gmach przy Wielkim Przedmieściu nie zagraża bezpieczeństwu ludzi.

Zawiadomienie do prokuratury złożyła powiatowa inspektor nadzoru budowlanego w Oleśnie Regina Urbanek. Oskarżyła właścicieli starego szpitala o brak ochrony zabytku przed zniszczeniem.

Właściciele rozebrali dach i wieżę, po czym przerwali remont i 150-letni budynek stoi teraz bez dachu. Oleśnianie mają obawy, że na przechodniów, z niezabezpieczonego budynku, może spaść cegła lub gruz. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie, uznając, że stan obiektu nie stwarza niebezpieczeństwa. Postanowienie jest prawomocne.

– Niestety, kiedy starostwo sprzedawało budynek, nie miało możliwości zagwarantowania sobie w umowie sprzedaży ochrony tego obiektu. Był on wpisany co prawda do ewidencji obiektów zabytkowych, ale w momencie kiedy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, ewidencja, która jest jego elementem, właściwie nie ma mocy wiążącej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Adamowicz, powiatowy konserwator zabytków.

Wydawało się, że inwestor, który kupił zabytkowy szpital może z nim zrobić co mu się żywnie podoba, postawić w tym miejscu chociażby supermarket. Sprawa jednak nie jest do końca przegrana.

– Na moim biurku leży, jeszcze „ciepła” decyzja o wpisaniu do rejestru zabytków kaplicy szpitalnej, której nie da się odciąć od bryły budynku szpitala. Właściciele wystąpili z wnioskiem o nową decyzję warunków zabudowy i zgody na nią nie otrzymali. Nie można przecież do kaplicy zabytkowej kaplicy szpitalnej dobudować hangaru czy baraku. Otrzymali zgodę jedynie na odtworzenie bryły szpitala – dodaje Adamowicz.

Problem teraz tkwi w tym, czy właściciele zabytkowego szpitala będą chcieli znaleźć pieniądze, aby go wyremontować, zachowując jego niepowtarzalny charakter.

W czwartek (10 grudnia) w kaplicy szpitalnej odbędzie się spotkanie, zorganizowane przez Oleskie Muzeum Regionalne, którego celem ma być dyskusja na temat uratowania tego cennego dla Olesna zabytku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH