Ogólnopolska kampania edukacyjna "Pozwól na wsparcie"

Ogólnopolska kampania edukacyjna "Pozwól na wsparcie" skierowana jest do pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami układu krążenia, metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz opiekunów osób przewlekle chorych - czytamy na stronie internetowej projektu www.pozwolnawsparcie.pl.

Celem kampanii jest udzielanie wsparcia pacjentom i ich opiekunom tak, by mogli współpracować z lekarzami specjalistami w walce o życie i powrót do zdrowia swój i swoich bliskich.

Potrzeba prowadzenia takich działań znajduje potwierdzenie w wynikach badania opinii „Wiedza Polaków na temat wsparcia osób przewlekle chorych i ich rodzin" przeprowadzonego w ramach kampanii. Do chorób przewlekłych wywołujących najwięcej lęku u pacjenta należą choroby nowotworowe (75%), choroby psychiczne (36%) oraz choroby układu krążenia (23%).

Podobnie jest w przypadku rodziny pacjenta - choroby wywołujące największy lęk to choroby nowotworowe - 73%, choroby psychiczne - 40%, choroby układu krążenia - 15%.

Istotne są również dane statystyczne, które pokazują tendencje wzrostowe w zakresie zapadalności na choroby układu krążenia, nowotworowe i psychiczne oraz niewielka ilość informacji na temat sposobów postępowania w obliczu choroby przewlekłej.

W wyniku działań prowadzonych w ramach kampanii pacjentom, ich rodzinom i opiekunom, zostanie zapewnione wsparcie stanowiące niezbędne uzupełnienie procesu leczenia. W tym celu zostanie między innymi przygotowany poradnik edukacyjny na temat wsparcia dedykowany pacjentom oraz poradnik dedykowany opiekunom osób przewlekle chorych.

W ramach kampanii ogłoszony został także konkurs na koncepcję scenariusza etiudy filmowej zainspirowanego historią o chorobie i wsparciu jakie otrzymuje osoba przewlekle chora lub jej opiekun. Tematem etiudy mogą być historie o przezwyciężaniu momentów kryzysowych w życiu pacjentów i ich bliskich spowodowanych chorobą, ich zmagania związane z koniecznością zmiany stylu życia spowodowanej dolegliwościami.

Koncepcja scenariusza, która zwycięży w konkursie zostanie zaadaptowana do scenariusza filmowego, a następnie nakręcona w postaci etiudy przez reżysera Wojciecha Szumowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH