Odbyło się pierwsze Forum Seniorów Województwa Opolskiego FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Seniorzy nie muszą być ciężarem dla społeczeństwa. Wprost przeciwnie, mogą mu przekazać wiele cennych doświadczeń - podkreślali uczestnicy inauguracyjnego posiedzenia Forum Seniorów Województwa Opolskiego.

Na inauguracji Forum Seniorów Województwa Opolskiego, które odbyło się we wtorek w Opolu, spotkało się kilkudziesięciu reprezentantów organizacji seniorów z całego regionu. Inicjatorem spotkania było Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego (BDiPO) opolskiego urzędu marszałkowskiego.

- Zmienia się struktura społeczeństwa. Liczba seniorów w regionie jest coraz większa. Osoby, które czas aktywności zawodowej mają już za sobą, coraz chętniej organizują się w lokalnych stowarzyszeniach i różnego rodzaju grupach. Nie zamierzają być ciężarem dla społeczeństwa, ale nie chcą też z niczego rezygnować. Uczestnicy dzisiejszego spotkania są ambasadorami środowiska senioralnego, a samo forum może być miejscem dyskusji na temat jego potrzeb oraz łącznikiem z władzami różnych szczebli - wyjaśnia Barbara Kamińska, dyrektor BDiPO.

Jedna z uczestniczek spotkania, Ewa Rurynkiewicz, zapewnia że tematów do pracy nie zabraknie. - Nie jest tak, że aktywność seniorów musi ograniczać się do przysłowiowych lekcji tańca towarzyskiego. Patrząc na wszystkie możliwości, jakie stwarzają nam różnego rodzaju programy i fundusze, jest o co powalczyć i jest możliwość udowodnienia, że w momencie przejścia na emeryturę nie trzeba usuwać się w cień życia publicznego. Trzeba działać, póki siły i zdrowie na to pozwalają - powiedziała PAP.

Zdaniem Rurynkiewicz, biorąc pod uwagę fakt działania w grupach senioralnych różnego rodzaju specjalistów, w tym dziennikarzy, warto pomyśleć o samodzielnym wydawnictwie adresowanym do seniorów, którego zawartość może być cenna także dla młodszego pokolenia.

- Z wiekiem nabiera się pokory i dystansu do wielu zjawisk i procesów. Ten dystans, w połączeniu z doświadczeniem życiowym i wiedzą merytoryczną, uzyskaną w ciągu kilkudziesięciu lat pracy, to cenna wiedza dla naszych następców, przekazana nie z chęci zysku, ale z życzliwości - podkreśla Rurynkiewicz.

We wtorek (14 listopada) obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora.

Marek Szczepanik (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH