
Jesienią w trzech miejscach Krakowa staną tablice, na których wyświetlane będą aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu właśnie rozstrzygnął przetarg na ich wykonawcę.
- Otrzymaliśmy trzy oferty. Wybraliśmy najtańszą z nich na kwotę 295 tys. 200 zł - powiedział we wtorek (11 kwietnia) PAP rzecznik ZIKiT Michał Pyclik. Umowa z wykonawcą ma być podpisana 19 kwietnia.
Tablice to jeden z trzech projektów wybranych przez mieszkańców jeszcze w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w 2014 r. Ponad dwa lata trwało uzgadnianie ich wyglądu oraz lokalizacji. Na ich umieszczenie w ścisłym centrum Krakowa w zabytkowej zabudowie, jak chciała autorka projektu Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, nie zgodził się konserwator zabytków.
Zdecydowano, że tablice staną przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych: u zbiegu ul. Starowiślnej i Dietla, na rondzie Mogilskim obok przystanków tramwajowych oraz nieopodal dawnego hotelu Cracovia. - Te lokalizacje były konsultowane z autorką projektu i radami dzielnic. Wygląd tablic został zaakceptowany przez służby konserwatorskie - mówił dziennikarzom dyrektor ZIKiT Marcin Korusiewicz.
Tablice mają zostać zamontowane najpóźniej do 15 listopada. Będą wyposażone w wyświetlacz ledowy o wymiarach ok. 1,9 na 1,6 metra. Zostaną zamocowane w podłożu tak, żeby komunikaty znajdowały się na wysokości wzroku przechodniów. Będą na nich wyświetlane stężenia zanieczyszczeń powietrza, których pomiarem zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
- Do ustalenia pozostaje forma, w jakiej komunikaty będą przekazywane mieszkańcom. Proponowaliśmy, aby kiedy stan powietrze jest dobry na tablicy pojawiała się zielona uśmiechnięta "buźka", kiedy zanieczyszczeń jest dużo pomarańczowa, a kiedy stężenia są bardzo wysokie czerwona i smutna "buźka". Ale poza emotikonami stężenia zanieczyszczeń powinny być podawane w formie liczbowej i koniecznie z odniesieniem do obowiązującej normy. Trzeba będzie rozstrzygnąć, czy będą to wartości uśrednione ze wszystkich stacji pomiarowych w Krakowie, czy z jednej konkretnej stacji - powiedziała PAP pomysłodawczyni tego projektu Ewa Lutomska.
Dodała, że jest też pomysł, by na tablicach poza komunikatami o stanie powietrza wyświetlane były inne informacje np. dotyczące dotacji do wymiany pieców węglowych.


CZYTAJ TAKŻE
- 19:01 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 5 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 6 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
- 7 Rzecznik Praw Pacjenta ostro: kobiety w ciąży i rodzące to grupa, w której prawa człowieka są łamane
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych