Od czwartku III Festiwal Chórów Lekarskich: na finał Magnificat 220 śpiewających lekarzy weźmie udział w koncertach, wykładach i warsztatach muzycznych. Fot. Fotolia

Od czwartku do soboty (9-11 listopada) w Gnieźnie i Trzemesznie będą koncertować medycy. 220 śpiewających lekarzy weźmie udział w koncertach, wykładach i warsztatach muzycznych. Gościem specjalnym będzie Bułgarski Chór Lekarzy Rodina.

W Gnieźnie i Trzemesznie od czwartku do soboty trwa III Festiwalu Chórów Lekarskich 2017.

Festiwal Chórów Lekarskich - to najważniejsze wydarzenie muzyczne środowisk medycznych. Jego celem jest upowszechnianie muzyki klasycznej oraz zapewnienie melomanom najwyższego poziomu muzycznego.

Festiwal stał się jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w Polsce poświęconych muzyce poważnej. Od początku istnienia festiwal wypełniają utwory klasyczne, a na koncerty zawsze przyjeżdżają wykonawcy i muzykolodzy z całej Polski . Nie dziwi zatem fakt, że festiwal szybko zyskał status jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych. Otwarta formuła festiwalu umożliwia swobodę wykonań oraz prezentację sztuki klasycznej - podają organizatorzy festiwalu w informacji dla mediów.

Podczas festiwalu wystąpią chóry izb lekarskich z Poznania (gospodarz festiwalu), Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Opola, Olsztyna, Szczecina, Warszawy, Katowic oraz Chór Lekarzy z Białegostoku, Orkiestra Kameralna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu i Orkiestra Studentów Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Śpiewający lekarze już po raz trzeci lekarze propagują muzykę klasyczną i chóralną. 220 śpiewających lekarzy weźmie udział w koncertach, wykładach i warsztatach muzycznych a gościem specjalnym będzie Bułgarski Chór Lekarzy Rodina.

Koncert finałowy z wykonaniem dzieł muzyki klasycznej odbędzie się w Bazylice p.w. Najświętszej Marii Panny w Trzemesznie w sobotę (11 listopada) o godz. 19. W tegorocznym finale usłyszymy kompozycję A.Vivaldiego „Magnificat” oraz utwory muzyki klasycznej. Wcześniej koncerty festiwalowe: w Gnieźnie - czwartek (9 listopada), o godz. 19.15, w scenerii katedry gnieźnieńskiej; w sobotę -  o godz. 19 w Teatrze im. A. Fredry.

Wykonawcą koncertu będzie m.in. chór "Medicantus" Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Przygotowanie chóru należy do Beaty Herman, która właśnie obchodzi 25 lecie pracy dyrygenckiej z warszawskimi medykami.

Historia chóru "Medicantus" to historia długiej, muzycznej przyjaźni. Przez 17 lat muzykalni medycy śpiewali dla własnej Alma Mater, towarzystw medycznych, szerokiej publiczności przychodzącej w różnych miejscach na ich koncerty, również festiwalowe, a wreszcie dla pacjentów - nierzadko swoich oddziałów. Śpiewali jako Chór Akademii Medycznej, jako część Europejskiego Chóru Studentów Medycyny i do 2009 roku jako Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kiedy stali się lekarzami - nadal pracują wokalnie pod kierownictwem swojej dyrygentki w założonym przez nią chórze "Medicantus" przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Od 9 lat towarzyszy im w koncertach kierowana również przez Beatę Herman Orkiestra Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która w tym roku otrzymała brązowy medal Gloria Artis.

Wstęp na koncerty - wolny.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH