Od 30 lat Monar pomaga bezdomnym i uzależnionym

W zeszłym roku do poradni i punktów konsultacyjnych Monaru zgłosiło się blisko 10 tys. osób. 4 tys. z nich to uzależnieni; blisko 3,5 tys. osób leczonych było w stacjonarnych ośrodkach leczenia uzależnienień. W tym roku Monar obchodzi 30-lecie działalności.

– 30 lat temu powstawaliśmy jako ruch oddolny, nasze standardy budowali ludzie, którym pomagaliśmy. Mieliśmy trudny moment po śmierci Marka Kotańskiego, ale udało nam się nie zgubić tego, w co on wierzył, w co my wierzymy: że każdy człowiek jest ważny i zasługuje na drugą szansę – mówiła przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Monar Jolanta Łazuga-Koczurowska we wtorek (12 kwietnia) na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński, w ciągu 30 lat zmieniło się zarówno podejście do narkomanii, leczenia narkomanów, jak i charakter tego zjawiska.

– Wtedy mieliśmy głownie uzależnionych od tzw. polskiej heroiny, czyli kompotu. Dziś mamy ok. 130 tys. uzależnionych, ale ludzie eksperymentują z różnymi środkami. Coraz więcej ludzi jest uzależnionych od internetu, zakupów, ale wspomaga się substancjami chemicznymi – mówił.

Podkreślił, że pomagając uzależnionym nie można ich selekcjonować, ale do każdego trzeba znaleźć indywidualne podejście, pochylić się nad drugim człowiekiem.

– Leczenie powinno być jak jazda pociągiem: od stacji do stacji. Nie wszyscy są w stanie dojechać do stacji abstynencja. Nie powinniśmy patrzeć, dokąd nasz pacjent zaszedł, ale jak długą drogę przeszedł. Tak właśnie robi Monar – powiedział Jabłoński.

W 2010 r. w poradniach i punktach konsultacyjnych Monaru udzielono ponad 93 tys. porad, z czego blisko 59,5 tys. osobom uzależnionym. Do placówek zgłosiło się po raz pierwszy prawie 10 tys. osób, z czego blisko 4 tys. to uzależnieni. Najwięcej było wśród nich uzależnionych od wielu substancji (ponad 3,6 tys. osób), najmniej – od hazardu (33 osoby). Wydano 1124 skierowania na detoksykację, a 975 osób skierowano do stacjonarnych ośrodków leczenia uzależnień.

Stowarzyszenie prowadzi 31 ośrodków terapeutycznych dla uzależnionych, w których w zeszłym roku leczyło się ponad 3,4 tys. osób.

Stowarzyszenie Monar zarejestrowano w 1981 r. Przeciwdziała narkomanii i bezdomności oraz pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej – samotnym, chorym, m.in. na HIV/AIDS. Twórcą Monaru był Marek Kotański z zawodu psycholog, od 1981 do 2002 r. był także przewodniczącym zarządu stowarzyszenia. Pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych stworzył w 1978 r. w Głoskowie. W 2002 r. zginął w wypadku samochodowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH