Dlaczego wśród zaproszonych na spotkanie nie ma przedstawicieli OZZL? Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odpowiedział, że prawdopodobnie zostały zaproszone te organizacje, które podpisały się pod listem do prezydenta, a podczas podpisywania tegoż, po prostu nie byli obecni przedstawiciele OZZL.

Czy efektem spotkania związkowców z prezydentem Rzeczypospolitej będzie wytyczenie tzw. trzeciej drogi reformy systemu ochrony zdrowia? Rynekzdrowia.pl zapytał o to uczestników spotkania tuż przed jego rozpoczęciem.

– Zarówno po stronie koalicji jak i opozycji nie brakuje dobrych pomysłów na reformę ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że z racji swojej funkcji prezydent Lech Kaczyński będzie tak stymulował siły parlamentarne, żeby mogły się porozumieć - mówił  portalowi rynekzdrowia.pl prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł.

Dodał, że problemy w ochronie zdrowia są bardzo poważne, potrzeba reform, a obecnie jest za dużo zacięcia politycznego.

– Polska potrzebuje czegoś w połowie drogi - mówił prezes Radziwiłł.

Wyjaśniał, że zła byłaby totalna prywatyzacja ochrony zdrowia, jak też upaństwowienie jej. Uważa, że należy umożliwić przekształcenie placówek w spółki prawa handlowego, ale nie stosować w tej kwestii przymusu. Dodatkowo spółki powinny mieć pewne ograniczenia, m.in. co do możliwości bankructwa, szczególnie placówki o znaczeniu strategicznym.

Dodał, że trzeba pamiętać o twardych prawach ekonomii, ale jednocześnie nie można zapominać o misji publicznej. Stwierdził, że wszystkich fachowych pracowników medycznych, nie tylko lekarzy, powinno się traktować jako dobro narodowe i zapewnić im m.in. lepsze warunki rozwoju zawodowego i godziwe płace.

Zdaniem prezesa, nie chodzi tu o uprzywilejowanie tych grup zawodowych, ale z uwagi na ogólnoświatowy kryzys związany z brakiem kadr medycznych, powinno się podjąć odpowiednie działania.

Na pytanie, dlaczego wśród zaproszonych na spotkanie nie ma przedstawicieli OZZL odpowiedział, że prawdopodobnie zostały zaproszone te organizacje, które podpisały się pod listem do prezydenta, a podczas podpisywania go po prostu nie byli obecni przedstawiciele OZZL. Uważa, że nie należy do tej sprawy "dorabiać teorii".

Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskich Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych, mówiła rynkowizdrowia.pl przed spotkaniem, że ma nadzieję, iż dzięki rozmowom porozumieją się dwa ośrodki władzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH