Przymus płacenia składek na samorząd lekarski nie podoba się części lekarzy, a także rzecznikowi praw obywatelskich, który już kilka miesięcy temu napisał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie czy zapis nie narusza wolności jednostki.

Na razie Trybunał nie zajął się tą sprawą. Izby lekarskie, w mocy prawa starają się ściągać składki członkowskie jak mogą. Straszą komornikami.

Składki trzeba płacić, bo choć lekarz to wolny zawód, przynależność do zawodowej korporacji jest obowiązkowa. Jeśli nie należy się do izby, nie otrzymuje się prawa wykonywania zawodu. Problem jest istotny w skali całego kraju. Na przykład, co czwarty lekarz na Śląsku zalega z zapłatą obowiązkowych składek.

– Do Śląskiej Izby Lekarskiej jest zapisanych 15,5 tys. lekarzy, z czego ze składkami zalega 4,4 tys. - Połowa nie płaci nic, czasami od lat. Druga połowa nie zorientowała się, że w październiku była podwyżka składki – mówi dziennikarce Gazety Wyborczej Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka ŚIL.

Składka wzrosła z 30 do 40 zł miesięcznie. Dłużnicy z drugiej grupy zalegają więc tylko po kilkadziesiąt złotych. Pozostali po kilkaset, a nawet kilka tysięcy. Jednak bez względu na wysokość zaległości, wszyscy dostają upomnienia - wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami. Dodatkową motywacja ma być zapis, że jeżeli składki nie zostaną uregulowane zostanie wszczęte nim postępowanie egzekucyjne.

Maciej Hamankiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w najnowszym biuletynie tłumaczył:

– Rozumiem emocje, jakie wywołuje słowo „egzekucja”, ale jako realizatorzy zapisów prawnych byliśmy zmuszeni wysłać takie upomnienia... Nie można zapominać o art. 59 Kodeksu Etyki Lekarskiej mówiącym o „solidarnym wspieraniu działalności swego samorządu”.

Lekarze nie chcą, ale płacą. Zlecając w banku przelew nie wstydzą się jednak robić na nich dopiski „od serca”. W przelewach do ŚIL najczęściej dopisywali „haracz” i „wymuszona opłata”. Inni posuwali się dalej w ocenie kolegów z samorządu i pisali: „Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi” albo „Udławcie się pijawki”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH