Obchodzimy Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Kościół rzymskokatolicki.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, w czwartek (11 lutego) przewidziane są msze św. dla chorych w parafiach, wizyty biskupów i kapłanów w szpitalach i hospicjach, odwiedziny chorych w domach.

W tym roku papież Benedykt XVI będzie przewodniczył obchodom Światowego Dnia Chorego w Watykanie. Uroczystość ta zbiegnie się z 25. rocznicą ustanowienia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, którym jest obecnie Polak, abp Zygmunt Zimowski.

Papież Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego podkreśla, że poprzez doroczny Światowy Dzień Chorego, kościół pragnie uwrażliwić wspólnotę kościelną duszpasterstwa wśród ludzi chorych. „Posługa ta stanowi integralną część jego misji, ponieważ wpisuje się w istotę zbawczej misji Chrystusa” – głosi orędzie papieskie.

„Światowy Dzień Chorego, który po raz 18. będziemy przeżywali w Kościele powszechnym 11 lutego br., jest dla nas, chrześcijan szczególnym wezwaniem do jeszcze bardziej gorliwego apostolskiego włączenia się w służbę ludziom chorym i tym, którzy się nimi opiekują. Dzień ten jest także zachętą do refleksji na temat naszej wrażliwości na osoby chore i ich potrzeby oraz do niesienia im konkretnej pomocy w powrocie do zdrowia lub, jeśli taka jest wola Boża, w godnym przeżywaniu doświadczenia cierpienia i śmierci” – napisał biskup Stefan Regmunt, przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, w liście opublikowanym na stronie KEP.


Dalej czytamy w liście, że „Światowy Dzień Chorego jest również czasem, w którym państwo i inne instytucje powołane do niesienia pomocy chorym i cierpiącym powinny dokonać rachunku sumienia w związku ze swymi działaniami na rzecz podnoszenia standardów leczenia i troski o chorych, dostępu każdego obywatela do opieki zdrowotnej, pomocy w pokonywaniu trudności związanych z chorobą – szczególnie w odniesieniu do osób dotkniętych chorobami terminalnymi, a także starszych, samotnych i mniej zamożnych”.


Zdaniem biskupa, instytucje te powinny przy tej okazji szukać skutecznych sposobów, które pozwolą personelowi medycznemu pracować w warunkach sprzyjających rozwojowi zawodowemu, a także otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie, pozwalające na godne utrzymanie ich rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH