OZZL skarży się na dziennikarzy TVN

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydał oświadczenie w sprawie "niedopuszczalnego zachowania dziennikarzy TVN w stosunku do lekarzy wykonujących swoje obowiązki w szpitalu".

Jak informuje OZZL, w ten sposób protestuje przeciwko drastycznie niewłaściwemu zachowaniu ekipy Telewizji TVN z programu "Uwaga” w stosunku do lekarzy w czasie wykonywania przez nich pracy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie w dniach 20-21 maja br.

Jak informują zainteresowani lekarze, zachowanie wskazanej ekipy telewizyjnej, polegające m.in. na: wtargnięciach do gabinetów lekarskich z włączoną kamerą, natarczywym nagabywaniu personelu medycznego na oddziałach i korytarzach szpitala, utrwalaniu wizerunku chorych i pracowników bez ich zgody, utrudniało wykonywanie obowiązków służbowych i stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa chorych. Nie licowało także z elementarnymi zasadami wykonywania zawodu dziennikarza i powagą miejsca.  

"Od pewnego czasu jesteśmy świadkami wyraźnej akcji zohydzania lekarzy w oczach społeczeństwa, prowadzonej przez rządzących. Działania te - w opinii OZZL - mają na celu zrzucenie odpowiedzialności za fatalny stan publicznej opieki zdrowotnej na lekarzy i odwrócenie uwagi od właściwych przyczyn jej kryzysu, jakim są: zbyt małe nakłady w stosunku do "koszyka” świadczeń  gwarantowanych oraz zupełna bezczynność rządu aby tę sytuację zmienić. Wydaje się, że niektórzy dziennikarze ulegli tej manipulacji i - zachęceni przykładem rządzących - traktują lekarzy, nawet w miejscu ich pracy, bez należnego szacunku i powagi" - czytamy w oświadczeniu OZZL.

Zarząd Krajowy OZZL wystosował w tej sprawie protest do prezesa zarządu TVN.

Dzienikarze TVN Uwaga! realizowali materiał nt. porozumiemnia lekarzy ze szpitala, które określili jako "medyczny kartel, który ma większy wpływ na działanie Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie niż dyrektor placówki".

Jak podaje TVN Uwaga!, treść tajnego porozumienia była do niedawna najpilniej strzeżoną tajemnicą lekarzy częstochowskiego szpitala. Medycy ustalili w nim, że żaden z nich nie zgodzi się na żadną obniżkę swojej płacy. W razie jakiegokolwiek sporu z dyrekcją placówki - umowa przekazywała w ręce przedstawicieli paktu zabójczą broń: w imieniu blisko dwustu lekarzy - mogli złożyć nagle wypowiedzenia z pracy stawiając pod ścianą dyrekcję szpitala.

Ustalono, że porozumienie jest nierozwiązywalne przez 10 lat, a za złamanie jego zasad - np. przez ujawnienie zapisów tajnej umowy, lekarz musi zapłacić pozostałym członkom paktu 100 tys. zł.

Lekarze odmawiali rozmów z dziennikarzami. Materiał został wyemitowany w TVN w środę (28 maja).

Więcej: http://uwaga.tvn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH