ONZ: świat będzie się przeludniać, a Europa - starzeć Już w 2080 r. liczba ludzi na świecie zbliży się do 11 mld Fot. Archiwum

Wydawane co roku raporty ONZ-owskego Funduszu Ludnościowego UNFPA zdają się potwierdzać przypuszczenia Wolfganga Lutza z Wiedeńskiego Instytutu Demograficznego (VID), że już w 2080 r. liczba ludzi na świecie zbliży się do 11 mld. Demografowie ostrzegają jednocześnie, że Europa stanie się kontynentem seniorów.

Raport UNFPA wskazuje, że w krajach rozwiniętych współczynnik płodności wynosi średnio 1,7 dziecka, a w krajach rozwijających się 4,2. Jak widać, młodość i siła witalna będą dominować głównie w Trzecim Świecie - informuje Rzeczpospolita.

W drugiej połowie XXI w. co drugi mieszkaniec Unii Europejskiej będzie w wieku emerytalnym. Taki scenariusz może spowodować, że Stary Kontynent będzie musiał szerzej niż dotychczas otworzyć swoje granice na imigrantów z Afryki i Azji. Populacja arabskiej Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Indii i Dalekiego Wschodu będzie niemal eksplodować młodością.

Jednocześnie organizacja Lekarze bez Granic (MSF) alarmuje od kilku lat, że odwrotnie do krajów wysoko rozwiniętych średnia długość życia mieszkańców Czarnej Afryki obniżyła się z 60 do 31 lat, głównie z powodu AIDS, malarii i gruźlicy. Afrykanie masowo wymierają, ale jednocześnie dynamika urodzeń jest tak duża, że paradoksalnie do końca XXI w. liczba mieszkańców zwiększy się czterokrotnie, z ok. 1 mld do 4 mld.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH