O biednych "krezusach": Dom Lekarza Seniora - koncepcja dobra, ale...

Opinię publiczną zbulwersowała informacja o 90-letniej lekarce, która zmarła z głodu w swoim mieszkaniu. Opiekujący się nią syn trafił do szpitala i mimo jego próśb o pomoc dla samotnej, schorowanej matki, nikt skutecznie nie zareagował. - Wielu naszych lekarzy seniorów żyje w trudnych warunkach materialnych - przyznaje dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nie ulega wątpliwości, że w ocenie społecznej lekarze uznawani są za elitę, nie tylko intelektualną, ale także pod względem materialnym. Rozchwytywani specjaliści, zapracowani, opływający w luksusy – to etykieta, która przylgnęła do środowiska. Bezzasadnie? To już zupełnie inny problem.

Jest wielu lekarzy seniorów, którzy przez całe życie pomagali innym, a dziś żyją na granicy ubóstwa. W pełni potwierdza to prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz.

Bieda to wstyd

– Wielu naszych lekarzy seniorów żyje w trudnych warunkach materialnych. Niskie emerytury powodują, że starszym koleżankom i kolegom lekarzom często brakuje pieniędzy na leki, dobrą odzież, opłacenie czynszu, a niejednokrotnie nawet na chleb. Izby lekarskie pomagają im dzięki specjalnie utworzonym komisjom socjalno-bytowym, do których każdy lekarz może się zwrócić po pomoc – mówi portalowi rynek zdrowia.pl prezes Hamankiewicz.

Prezes zawodowego samorządu podkreśla, iż nie każdy lekarz senior potrafi się przyznać do tego, że żyje w ubóstwie lub że opuściły go dzieci. Dla wielu z nich trudna sytuacja materialna w jakiej się znaleźli, to po prostu wstyd, który starają się ukryć.

– To niezwykle delikatna materia. Dlatego często zdarza się, że wniosek o pomoc dla emerytowanego lekarza składa przedstawiciel delegatury, kolega lekarz, dawny uczeń... Wielu lekarzom seniorom, oprócz pomocy materialnej, potrzebne jest także wsparcie duchowe. Potrzebują dobrego słowa w kolejce po świadczenie medyczne, czasem zwykłego ludzkiego zainteresowania ich osobą – stwierdza Maciej Hamankiewicz.

– Apelujemy do młodych lekarzy, aby darzyli szacunkiem swoich mistrzów, a fakt, że lekarz senior przyszedł właśnie do nich i im zaufał w kwestii swojego zdrowia, traktowali jako przywilej.

O trudnej sytuacji wielu lekarzy seniorów mówi także dr Ryszard Grabowski z Białostockiej Izby Lekarskiej. Wielu z nich ma świadczenia poniżej tysiąca złotych miesięcznie. W szczególności są to lekarze stomatolodzy, którzy pracowali na etatach, czasem cząstkowych.

Pomysł nie jest nowy
Już dobrych kilka lat temu wymyślono koncepcję, aby dla najbardziej potrzebujących lekarzy seniorów, często małżeństw lekarskich, stworzyć domy, w których mogliby godnie żyć na emeryturze. Co z tej koncepcji zostało? Ze smutkiem trzeba przyznać, że niewiele. Tak naprawdę, funkcjonuje tylko jeden – Dom Lekarza Seniora im. Dr Kazimierza Fritza w Warszawie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH