Nurkować można także ze stomią Nurkowanie nie jest sportem tylko dla komandosów. Fot. TauchSport_Steininger/Flickr CC BY 2.0, (zdj. ilustracyjne)

Stomia nie musi ograniczać fizycznej aktywności. Udowodnili to - w ramach akcji "Stomicy pod wodą" - 25-letnia Ewelina Zach oraz 17-letni Szymon Schmidt, którzy rozpoczęli spełnianie marzeń o nurkowaniu.

Dużym problemem dla stomików, utrudniającym powrót do aktywnego życia w społeczeństwie, często nie są przeciwskazania medyczne, ale strach przed tym, w jaki sposób zareaguje na nich otoczenie.

Posiadanie stomii ze względów medycznych nie jest przeciwskazaniem do uprawiania sportów, w tym także nurkowania.

- Jeżeli lekarz prowadzący nie stwierdzi u pacjenta żadnych dodatkowych przeciwskazań, w zasadzie każda aktywność fizyczna jest zalecana- mówi dr Anna Ostoja-Chyżyńska z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. - W przypadku osób z wyłonioną stomią korzystanie z basenu, w formie pływania czy nurkowania, jest bardziej komfortowe niż na przykład u pacjentów z problemem zaburzeń czynnościowym zwieraczy".

Jak wskazują alarmujące wyniki badania opinii przeprowadzonego wśród personelu medycznego, ponad połowa pacjentów po wyłonieniu stomii zmienia swoje życiowe plany. Przeprowadzenie akcji miało na celu udowodnienie, że ze stomią można funkcjonować w taki sam sposób, jak i bez niej.

U Szymona Schmidta stomię wyłoniono w wieku 13 lat z powodu polipowatości jelita grubego oraz przetoki, która pojawiła się na jelicie.

- Zabieg nie stanowił problemu. Cieszyłem się, że żyję. Zawsze kochałem wodę, a przez chorobę i własny strach zrezygnowałem z niej - mówi Szymon. - Teraz wiem, że nie ma rzeczy, która by ograniczyła ludzi ze stomią. Bo stomia to nie choroba. To coś, co ratuje życie.

Drugą z uczestników akcji została Ewelina Zach, 25-letnia studentka zarządzania z Tarnowa. Przed chorobą była członkiem pływackiej sekcji ZKS UNIA TARNÓW. W marcu 2013 roku ze względu na jedną z odmian nieswoistych zapaleń jelit jaką jest NZJ - Choroba Leśniewskiego-Crohna, została u niej wyłoniona stomia. W następstwie problemów zdrowotnych sportowe zainteresowania Ewelina musiała odłożyć na dalszy plan. Po długiej przerwie z radością wróciła na basen.

Z inicjatywy Fundacji STOMAlife Szymon i Ewelina rozpoczęli podwodną przygodę, biorąc udział w kursie nurkowania zrealizowanym na jednej z warszawskich pływalni.

- Dobrze się znamy z Eweliną i Szymonem, bo to fantastyczna para młodych ludzi, którzy całym sercem wspierają działania naszej fundacji - mówi Dorota Minta, psycholog, prezes Fundacji STOMAlife.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH