Nowy projekt Płockiego Wolontariatu - spacery z seniorami Wyjście do ludzi, ale też większa aktywność ruchowa, są bardzo ważne w przypadku osób starszych. Fot. Shutterstock

Spacery z seniorami to nowy projekt pomocowy Płockiego Wolontariatu, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz aktywizacja ruchowa osób starszych i samotnych, a także likwidowanie barier międzypokoleniowych.

Akcja ma przede wszystkim zapewnić seniorom, także niepełnosprawnym, opiekę wolontariuszy podczas spacerów, ale również np. pomoc w dotarciu na umówioną wizytę u lekarza.

- Główny cel projektu to umożliwienie osobom starszym, oczywiście w miarę ich chęci i możliwości, po prostu wyjście z mieszkania, co w wielu przypadkach bez pomocy drugiej osoby jest trudne lub niemożliwe. Chcemy zapewnić seniorom opiekę podczas spaceru, ale też budować ich wiarę we własne siły i przeciwdziałać poczuciu samotności - powiedziała PAP Beata Olszewska, szefowa Płockiego Wolontariatu.

Jak podkreśliła, kontakt ze światem zewnętrznym, wyjście do ludzi, ale też większa aktywność ruchowa, są bardzo ważne w przypadku osób starszych. W ramach projektu w jeden dzień w tygodniu - w każdy czwartek po południu, wolontariusze będą zapraszać na spacer seniorów, którzy zgłoszą taką chęć. Będzie też możliwość zmiany ustalonego terminu w razie konieczności.

- Będziemy walczyć o taką liczbę kroków, jaką senior będzie mógł wykonać, nawet jeśli miałby to być krótki spacer do najbliższej ławeczki. A jeżeli będzie taka potrzeba, zapewnimy też opiekę by dotrzeć na wizytę u lekarza w umówionym terminie. Chcemy być po prostu pomocni. Projekt stworzyła nasza nowa wolontariuszka. Sama jest już na emeryturze i też czuje, jak ważne, jest to, czy ktoś zapuka do drzwi i zaoferuje pomoc - dodała Olszewska.

Przyznała, że jednym z celów akcji jest również budowanie więzi międzypokoleniowej, integracja wolontariuszy ze środowiskiem seniorów, a także promowanie samego wolontariatu.

- Projekt dopiero rusza. Będzie prowadzony tak długo, jak długo będzie zapotrzebowanie, także jesienią czy zimą. Zostaniemy z seniorami, dokąd będą chcieli. Mamy już pierwsze sygnały od uczestników naszych wcześniejszych przedsięwzięć, którzy dzwonią do nas i deklarują, że chcą tych spacerów - powiedziała Olszewska.

Płocki Wolontariat działa od 2011 r. Skupia ok. 170 wolontariuszy w różnym wieku, którzy na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta - najmłodszy z wolontariuszy ma obecnie 14 lat, a najstarszy 67 lat.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH