Nowicka: edukacja seksualna sposobem na ochronę młodzieży

Młodzi ludzie mają prawo do rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Wiedza pozwoli im uniknąć zagrożeń - przekonywała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, przedstawiając projekt ustawy autorstwa Ruchu Palikota o wprowadzeniu do szkół przedmiotu "wiedza o seksualności człowieka".

Projekt nowelizacji ustaw: o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz w ustawy o systemie oświaty Ruch Palikota złożył w Sejmie w ubiegłym tygodniu.

Nowicka na zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej przekonywała, że stosunek do kwestii edukacji seksualnej w szkołach pokazuje, w jakim państwie chcemy żyć - czy w takim, w którym toleruje się fakt, że co roku w Polsce 20 tys. dziewczynek w Polsce rodzi dzieci, czy też w nowoczesnym państwie, gdzie młodzi ludzie we właściwym momencie otrzymują niezbędną wiedzę pozwalającą im uniknąć rozmaitych zagrożeń związanych ze sferą seksualną człowieka

Projekt autorstwa RP zakłada wprowadzenie do ramowych planów nauczania w szkołach przedmiotu wiedza o seksualności człowieka w obowiązkowym wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo dla uczniów szkół podstawowych - od I klasy, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych. Przedmiot miałby wchodzić w skład podstawy programowej kształcenia ogólnego - wynika z projektu.

Uczniowie na lekcjach mieliby czerpać wiedzę m.in. na temat seksualności człowieka, tożsamości seksualnej, dojrzewania, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, odpowiedzialnego, świadomego rodzicielstwa (macierzyństwa i ojcostwa), w tym postępowania z noworodkami i niemowlętami oraz wychowywania dzieci i ich potrzeb, ochrony przed przemocą seksualną, a także metod i środków zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

Seksuolog, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej Andrzej Depko podkreślał na konferencji, że obecnie młodzież szuka wiedzy seksualnej przede wszystkim wśród rówieśników, którzy sami jej nie posiadają, a wiedzę od rodziców czerpie zaledwie 16 proc. młodych ludzi. 

Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" mówiła z kolei, że jej organizacja od 9 lat prowadzi akcje i odpowiada na pytania młodzieży. Podkreślała, że młodym ludziom brakuje podstawowej wiedzy z zakresu m.in. antykoncepcji, fizjologii, anatomii, higieny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH