Nowe poradniki nt. edukacji seksulanej dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie "Bardziej kochani" wydało poradniki, jak przekazywać wiedzę na temat seksualności niepełnosprawnym.

Osoba niepełnosprawna intelektualnie nie wie, jak wyrażać swoją seksualność, jak się uchronić przed ciążą, czy przed wykorzystaniem seksualnym.

– Wiele się robi, aby osoby niepełnosprawne intelektualnie były w jak największym stopniu samodzielne i niezależne, ale pomijając sferę seksualną, wobec której są one najbardziej bezradne – mówiła podczas konferencji prasowej Ewa Suchcicka, prezes stowarzyszenia.

Dr Izabela Fornalik, autorka poradników dla rodziców i wychowawców, edukatorka seksualna, podkreśliła, że jeśli dzieci nie zostaną wyposażone w wiedzę, zdobędą ją same – od rówieśników albo z internetu.

– Jednak osoba niepełnosprawna intelektualnie nie jest w stanie właściwie selekcjonować zdobytej wiedzy. A jeśli nie będzie miała wiedzy, nie zrozumie, co dzieje się z jej ciałem, emocjami, nie będzie potrafiła rozładować – w sposób akceptowany społecznie – napięcia seksualnego – mówiła dr Fornalik.

Podkreśliła, że ochrona przed tą wiedzą – a taką postawę często przyjmują rodzice osób niepełnosprawnych intelektualnie, w obawie, by nie rozbudzić ich potrzeb – nie chroni ich w żaden sposób, przeciwnie: takie osoby są trzykrotnie częściej narażone na wykorzystywanie seksualne niż osoby zdrowe, a brak wiedzy sprawia, że mogą stać się łatwymi ofiarami, ponieważ nie wiedzą, co się z nimi dzieje, na co mogą pozwolić, jak się bronić przed tym, czego sobie nie życzą.

Fornalik stara się m.in. pokazywać co w sprawach seksu jest dozwolone, a co narusza społeczne normy, czym jest małżeństwo i z czym wiąże się posiadanie dzieci, jak zabezpieczyć się przed ciążą, jak postąpić, gdy ktoś molestuje.

– Dzięki udziałowi w zajęciach sami mogą podjąć decyzje dotyczące dzieci i związków, znając konsekwencje. Będzie to jednak ich decyzja, nie zaś nauczycieli czy rodziców – mówiła Fornalik.

Poradniki zostały wydane przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Stowarzyszenie istnieje od 2001 r. Wydaje publikacje dla rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, organizuje zajęcia rehabilitacyjne, prowadzi telefon zaufania. Więcej informacji na temat jego działalności można znaleźć na stronie www.bardziejkochani.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH