Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-02-2015 11:24

Niewielka wiedza nastolatków o nowotworach

Z badań wynika, że większość młodych Polaków czerpie wiedzę o przyczynach i objawach raka z internetu i serialu "Chirurdzy".

Fundacja "Rosa" z Wrocławia, prowadząca ogólnopolską kampanię "Rakoobrona", chce to zmienić, przekazując młodym ludziom rzetelne informacje o chorobach nowotworowych.Program

Program "Rakoobrona" skierowany jest do młodzieży w wieku 14-19 lat. Może wziąć w nim udział każde gimnazjum i liceum w Polsce - wystarczy, że zgłosi się do fundacji.

Chętnych jest już ponad 250 placówek. To oznacza, że ich uczniowie wezmą udział w lekcji, na której dowiedzą się, jakie są przyczyny raka i jak zapobiegać chorobie.

Fundacja przed rozpoczęciem akcji "Rakoobrona" przeprowadziła badanie ankietowe, w którym wzięło udział . 1582 uczniów z 64 szkół (po cztery placówki z każdego województwa). 

 Spośród wszystkich ankietowanych np. zaledwie 10 proc. posiadało rzetelną wiedzę o raku szyjki macicy. Jako jego możliwe przyczyny młodzież wymieniała np. "częste siedzenie na podłodze" lub "promienie UV" - Tylko 35 proc. uczniów wiedziało, że szczepionka przeciw wirusowi HPV skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy.

Więcej: www.gazeta.pl