Niemcy: rabini proponują profesjonalny nadzór i doradztwo lekarzy ws. obrzezania

Rząd Niemiec jest zaniepokojony wyrokiem sądu w Kolonii, uznającym obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ciała i chce znaleźć sposób, by chronić ten rytuał "w imię wolności religijnych" - powiedział w piątek (13 lipca) Steffen Seibert, rzecznik kanclerz Angeli Merkel.

W czwartek (12 lipca) przedstawiciele obradującej w Berlinie Europejskiej Konferencji Rabinów ostrzegli, że decyzja sądu w Kolonii stanowi zagrożenie dla przyszłości życia żydowskiego w Niemczech. Zdaniem naczelnego rabina Moskwy Pinchasa Goldschmidta wyrok, zakazujący obrzezania dzieci, to atak na wolność praktykowania religii w Niemczech.

Rabini oczekują - jak poinformowano w czwartek (12 lipca) - że niemiecki rząd uczyni wszystko, by stworzyć ustawową podstawę zapewniającą wolność religijną dla wspólnoty żydowskiej i innych wspólnot religijnych w Niemczech, które również praktykują obyczaj obrzezania.

Zdaniem Goldschmidta wyrok sądu w Kolonii to jeden z przejawów widocznej w niektórych krajach europejskich tendencji do ograniczania swobód religijnych - podobnie jak zakaz budowy minaretów w Szwajcarii czy też francuski zakaz noszenia przez kobiety chust zasłaniających twarz w miejscach publicznych.

Rabin Avichai Apel z Ortodoksyjnej Konferencji Rabinów w Niemczech powiedział w czwartek (12 lipca), że zaproponuje stworzenie zrzeszenia dokonujących obrządku obrzezania moheli, aby zapewnić profesjonalną kontrolę nad tą praktyką oraz doradztwo lekarzy. W piątkowym (13 lipca) wystąpieniu Seibert odnosząc się do tego zaznaczył, że rytuały "obrzezania przeprowadzane w sposób odpowiedzialny powinny być możliwe (do wykonania) w całym kraju".

W wydanym pod koniec czerwca orzeczeniu sędziowie w Kolonii zakazali poddawania dzieci obrzezaniu, argumentując, że taki zabieg powoduje trwałe i nieodwracalne okaleczenie dziecka. - Zabieg narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej - uzasadnił sąd. Uznał, że o poddaniu się obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletniości.

Jak pisze AFP, wyrok taki musiał wywołać żywą debatę w kraju, w którym mieszka 4 mln muzułmanów oraz działa licząca ponad 200 tys. członków żydowska wspólnota religijna.

Decyzję sądu w Kolonii skrytykowali też niedawno szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, a także minister nauki Anette Schavan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH