Niecodzienna kampania promuje dawstwo narządów

Wykorzystując popularność serialu „The Walking Dead”, telewizja FOX wraz z portalem Dawca.pl prowadzą kampanię z hasłem przewodnim „Zrób coś dobrego zanim zostaniesz zombie”.

Akcję promują zdjęcia filmowych zombie, które mają uprzytomnić oglądającym je osobom, że narządy niepobrane od potencjalnego dawcy po jego śmierci stają się bezużyteczne.

Wchodząc na stronę internetową www.zanimzostanezombie.pl, można pobrać i wydrukować spersonalizowane oświadczenie woli, które stanowi pisemną deklarację chęci oddania narządów oraz tkanek do przeszczepienia po śmierci.

Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą PBS* wynika, że aż 89 proc. ankietowanych jest zdania, że poziom edukacji w temacie transplantologii jest w Polsce niewystarczający. Jedynie trzech na dziesięciu respondentów oceniło poziom swojej wiedzy na temat transplantacji na poziomie zadowalającym. 70 proc. osób jest zdania, że w tej kwestii nie są dostatecznie poinformowani.

Jednocześnie blisko 80 proc. badanych wyraziło gotowość podpisania oświadczenia woli, a tym samym gotowość do oddania swoich organów w celach transplantacyjnych po śmierci. Co więcej, zdecydowana większość badanych (97 proc.) była przekonana o słuszności przeszczepiania narządów od osób zmarłych w celu ratowania życia bądź zdrowia.

Aż trzy czwarte pytanych byłoby gotowych przekazać organy bliskiej osoby po jej śmierci do przeszczepu. Dodatkowo, w większości przypadków (54 proc.) ankietowani byliby skłonni udzielić osobie bliskiej pomocy poprzez oddanie za życia swojego narządu.

*Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 osób w wieku 18-44 lat. Projekt wykonano metodą zbierania danych CAWI na panelu polskich Internautów. Badanie odbyło się we wrześniu 2014 roku i zostało zrealizowane przez agencję badawczą PBS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH