Nie żyje Ilona Tułodziecka, b. prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

W poniedziałek (23 czerwca) zmarła po długiej chorobie Ilona Tułodziecka, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w latach 1995-2003, współtwórczyni samorządu zawodowego, w którym aktywnie działała przez wiele lat.

Wspomina Ją sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Joanna Walewander:

- O Jej zaangażowaniu najlepiej świadczy następująca wypowiedź: ”Powstanie samorządu sprawiło, że staliśmy się ważnym ciałem opiniotwórczym. Można śmiało powiedzieć, że powołując do życia samorząd, otworzyliśmy nowy rozdział w historii pielęgniarstwa i położnictwa, którego motto brzmi: ”nic o nas bez nas”. Zdawaliśmy sobie sprawę, że działalność samorządu to nie tylko załatwianie spraw bieżących, ale również inwestowanie w przyszłość. Byliśmy i jesteśmy środowiskiem, które nie czeka biernie, aż ktoś ofiaruje mu lepsze jutro”.

Ilona Tułodziecka, jako prezes NRPiP, cieszyła ogromnym autorytetem nie tylko w środowisku pielęgniarek i położnych, ale też polityków i urzędników ministerialnych. Jej wybitne osiągnięcia na rzecz środowiska, które reprezentowała, są nie do przecenienia. W maju br. Ilona Tułodziecka została uhonorowana najwyższym, Złotym Odznaczeniem ”Zasłużony dla Samorządu Pielęgniarek i Położnych”.

W ostatnich latach, sama zmagając się z chorobą, pełniła funkcję pełnomocnika dyrektora ds. pacjentów Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim. W jednym z wywiadów mówiła o sobie: ”Ja się nigdy nie poddaję. Wiedziałam, że decydując się na tak inwazyjne leczenie bardzo ryzykuję, że skutki uboczne będą przykre, ale to wszystko nie ma znaczenia wobec tego, że mam dla kogo żyć. Mam wspaniałą rodzinę - wspierającego męża, dzieci, które moją chorobą przejmują się bardziej niż ja, czwórkę cudownych wnucząt. I wciąż mam mnóstwo do zrobienia dla pacjentów, pielęgniarek i kombatantów.”

W naszej pamięci Ilona Tułodziecka pozostanie jako wyjątkowy społecznik, pełna życia, życzliwa, zawsze pomocna koleżanka, która nikomu nie odmówiła pomocy.

Środowisko pielęgniarek i położnych poniosło ogromną stratę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH