Nie ufają lekarzom, którzy przynoszą złe wieści...

Rodziny pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym często oceniają kondycję swoich bliskich bardziej optymistycznie niż lekarze. Nawet wówczas, gdy są im przedstawiane szczegółowe dane dotyczące szans na przeżycie.

Z analiz przedstawionych w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine wynika, że członkowie rodziny pacjenta i lekarze często mają rozbieżne opinie. Badacze zaczęli się więc zastanawiać, czy lekarze efektywnie komunikują swoje prognozy związane z tym, jaki kurs obierze choroba?

Wielu ekspertów uważa, że lekarze powinni szczegółowo informować rodziny o szansach pacjenta na przeżycie, podając procentowe wyliczenia zamiast używać sformułowań typu „bardzo mało” czy „wysoce prawdopodobne”.

W swoich ostatnich badaniach naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgh postanowili sprawdzić, czy procentowe i jakościowe informacje różniły się pod względem oddziaływania na opinie rodzin.

Badacze obserwowali 169 członków rodzin pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii. Ich rozmowy z lekarzami były nagrywane, a później analizowane.

Prowadzący badania dr Douglas B. White zauważa, że nie bez znaczenia jest poziom zaufania, jakim rodziny darzą lekarza. W przypadku kontaktów na oddziale intensywnej terapii rodzina pacjenta nie zna najczęściej specjalisty, który zajmuje się ich krewnym i dlatego może obdarzać go mniejszym zaufaniem.

Badacze nie skupiali się na tym, czy rozbieżności w opinii mogą wpłynąć na decyzję rodziny o podtrzymywaniu funkcji życiowych pacjenta. Powołując się na wcześniejsze badania, naukowcy twierdzą jednak, że jest to możliwe.

Jak zauważa dr White, nieodłączną częścią medycyny jest niepewność, co również powinni komunikować lekarze, którzy muszą przekazywać rodzinom złe wiadomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH