Zainaugurowano na niej ogólnopolską kampanię edukacyjną

Te bakterie z gatunku Neisseria meningitidis (dwoinka zapalenia opon mózgowych), które wywołują groźną inwazyjną chorobę meningokokową, przebiegającą pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Bytują one w jamie nosowo-gardłowej. Zarażamy się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową lub kontakt pośredni, np. pijąc ze wspólnych naczyń.

97 proc. przypadków mamy do czynienia ze sporadycznymi przypadkami choroby meningokokowej. Gdy pojawią się ogniska epidemiczne, zachorowalność wynosi zaledwie 1 na 1000-5000 osób. Ale choć jest to choroba rzadka - w Polsce choruje 1,1 na 100 tys. mieszkańców, to jest bardzo groźna.

– Przebieg infekcji może być piorunujący. Na inwazyjną chorobę meningokokową, na świecie umiera ok. 10 proc. tych co zachorują; w przypadku sepsy wywołanej przez meningokoki śmiertelność osiąga 50 proc. – podkreśliła prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Leków w Warszawie.

– Meningokoki należą do największych i najbardziej perfekcyjnych zabójców jakich znamy – powiedział dr hab. Leszek Szenborn z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Dotyczy to zwłaszcza meningokoków typu C, które są groźniejsze i dają więcej powikłań niż typ B. W ostatnich kilku latach, w Polsce i innych krajach Europy zakażenia typem C zaczęły odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę.

Dr Szenborn mówił, że jeśli wcześnie rozpoznamy objawy i trafimy do dobrego ośrodka, który to zakażenie potrafi zdiagnozować oraz zastosować najlepsze leczenie – szybkie podanie antybiotyków, hospitalizacja, intensywna terapia, to mamy szansę uratować chorego. Ale w późnym okresie, gdy dojdzie do rozwoju sepsy, możliwości te są praktycznie bliskie zeru.

Z powodu zakażenia i choroby można zostać kaleką, a nawet umrzeć. Najgroźniejsze powikłania wywołują meningokoki z serotypu C. W porównaniu z serotypem B powodują one dwukrotnie więcej zgonów i kilkakrotnie częściej amputacje kończyn; mogą też być przyczyną głuchoty.

– Temu wszystkiemu można zapobiec szczepiąc dziecko! – podkreślił dr Szenborn. – Jest to najlepsza i jedyna metoda zapobiegania zakażeniom meningokokowym. Szczepionka przeciw meningokokom typu C jest dostępna w Polsce od 9 lat, ale Polacy ciągle nie widzą jak korzystać z tego dobrodziejstwa, podkreślał specjalista. Jest to związane z niską wiedzą naszego społeczeństwa na temat zagrożenia meningokokami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH