Narciarz na stoku. Czy nowe przepisy chroniące zdrowie i życie zdają egzamin?

Na stokach narciarskich sezon zimowy w pełni. Pierwszy termin zimowych ferii rozpoczyna się już 14 stycznia. W tym sezonie, zgodnie z obowiązującą od roku nową ustawą dotyczącą bezpieczeństwa w górach, narciarze i snowboardziści mają prawo czuć się bezpieczniej. Jak zapewnia naczelnik Grupy Bieszczadzkiej i członek Zarządu Głównego GOPR Jacek Dębicki, choć obostrzenia wchodzą opornie, to na pewno nowe przepisy są korzystne dla tych, którzy korzystają z terenów narciarskich.

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich w pełnym zakresie weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Nałożyła ona na narciarzy i snowboardzistów m.in. obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia, a także kary za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Ponadto ustawowo uregulowała stopnie zagrożenia lawinowego, a także po raz pierwszy wprowadziła definicje ratownika narciarskiego i ratownika górskiego.

Zdaniem naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jana Krzysztofa ważną cechą Ustawy jest to, że po raz pierwszy jednoznacznie określono jakie są obowiązki zarządzających terenami narciarskimi w związku z koniecznością zapewnienia pierwszej pomocy na właściwym poziomie.

- Z tego punktu widzenia w perspektywie powinno to wpłynąć na jakość udzielanej pomocy. Ustawa wraz z rozporządzeniami określiła także minimalne wymogi związane z zabezpieczeniem i oznaczeniem tras narciarskich co ma oczywisty wpływ na bezpieczeństwo - podkreśla Krzysztof.

Dębicki zaznacza, że ustawa jest dobra, ma jednak pewne zastrzeżenia do jej realizacji.

- Jak każda ustawa, która wchodzi w życie, musi się dotrzeć. Jednak na pewno jest to ustawa zdecydowanie poprawiająca bezpieczeństwo, bo jednoznacznie określa kto za to bezpieczeństwo odpowiada, wyznacza służby do prowadzenia ratownictwa górskiego i narciarskiego - podsumowuje.

Ratownicy są, ale nie wszędzie

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH