Dr Katarzyna Bojarska, prowadząca Poradnię Zdrowia Psychoseksualnego BezTabu, została laureatką Nagrody Tolerancji 2012 przyznawaną z okazji przypadającego w czwartek ( 17 maja) Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii.

Polska Nagroda Tolerancji przyznawana jest przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii.

Jak poinformowała rzeczniczka Stowarzyszenia Lambda Yga Kostrzewa, Katarzyna Bojarska dostała nagrodę m.in. "za bezkompromisowość i dekonstruowanie sztywnych ram, w jakich tematyka LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych - przyp. red.)  istnieje na polskich uniwersytetach; za inspirowanie psychologów oraz osób zajmujących się psychologią do pracy z klientami i klientkami o nienormatywnych tożsamościach z otwartą głową, bez kategorycznych założeń i uprzedzeń".

Poradnia Zdrowia Seksualnego BezTabu i jej zespół zostały nagrodzone "za niesienie profesjonalnej pomocy i poradnictwa psychologicznego i seksuologicznego osobom LGBT; za rzetelne, odpowiedzialne, zgodne z standardami naukowymi i etyką zawodową edukowanie specjalistów i specjalistek w dziedzinie terapii i seksualności, młodzieży i całego społeczeństwa oraz za upowszechnianie naukowej wiedzy o LGBT tam, gdzie jej najbardziej brakuje i jest wyjątkowo potrzebna; za łączenie misji zawodowej z działalnością społeczną na rzecz osób LGBT".

Katarzyna Bojarska pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest wykładowcą, trenerką, edukatorką seksualną i badaczką społeczną. Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego BezTabu działa przy Fundacji Centrum Partycypacji Społecznej w Gdańsku i prowadzi poradnictwo seksuologiczne i psychologiczne.

Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, Francji, Polsce i Hiszpanii osobom prywatnym oraz organizacjom, w uznaniu ich działań przeciwstawiających się homofobii i mowie nienawiści w Europie. Polskimi laureatami nagrody w latach minionych byli Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), Izabela Jaruga-Nowacka (2010), Adam Bodnar (2011).

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii obchodzony jest dla upamiętnienia 17 maja 1990 r., kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie usunęła homoseksualizm z listy schorzeń psychicznych. W 2005 r. dzień ten ogłoszono Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH