Na rynku pojawia się nowy zawód - opiekun osób starszych. Czy można im zaufać?

Coraz więcej rodzin staje przed dylematem: co zrobić ze swoimi rodzicami, dziadkami, którzy z racji wieku i stanu zdrowia przestają być samodzielni? W kraju brakuje ośrodków wspierających rodziny w takich sytuacjach. Dlatego coraz częściej na rynku poszukiwani są tzw. opiekunowie osób starszych.

Nasze społeczeństwo starzeje się. Analitycy zwracają uwagę, że Polska od wielu lat plasuje się w pierwszej trzydziestce krajów demograficznie starych na świecie. Z prognoz GUS wynika, że liczba osób w wieku emerytalnym zwiększy się do 9,6 mln w roku 2030.

W 2032 r. co czwarty Polak będzie miał skończone 60 lat. Trzykrotnie wzrośnie odsetek osób po 80. roku życia.

Jak podkreślają eksperci,dłuższe ludzkie życie jest zjawiskiem bardzo pozytywnym pod warunkiem, że na starość zachowa się zdrowie i sprawność. Jak mówił nam wcześniej prof. Piotr Błędowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, w Polsce dopiero jednak dojrzewamy do systemowego objęcia seniorów rozwiązaniami, które umożliwiają im aktywny udział w życiu społecznym.

Kiedyś za granicą, teraz i w kraju?
Te braki w polityce senioralnej powodują, że główny ciężar opieki nad osobami starszymi spada na ich rodziny i pomoc społeczną. Na rynku zaś coraz częściej są poszukiwane osoby, które by wsparły rodziny w opiece nad ich seniorami, pracując u nich w domach.

Do niedawna polscy opiekunowi osób starszych głównie znajdowali zatrudnienie w Anglii, Niemczech czy Włoszech. Dziś popyt na takie usługi odczuwalny jest i w kraju.

Jak zauważa Urszula Murawska z Urzędu Pracy w Warszawie oferty pracy dla opiekunów osób starszych zdarzają się, ale niewiele osób szukających zatrudnienia jest zainteresowanych pracą w tym charakterze. 

Urzędnicy spodziewają się jednak, że z każdym rokiem zawody paramedyczne, opiekuńcze, zawody związane z ułatwianiem życia, rehabilitacją osób starszych i szeroko rozumianą opieką, wsparciem i pomocą osobom starszym czy chorym będą coraz bardziej potrzebne.

Dlatego w stołecznym urzędzie organizowane są specjalistyczne szkolenia dla osób, które są zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji do pracy w tym zawodzie.

Ofert kształcenia dla chętnych do pracy w tym sektorze jest coraz więcej. Nie unikają ich nawet renomowane uczelnie medyczne. Oferty studium o kierunku "Opiekun osób starszych" można znaleźć na uczelniach we Wrocławiu, Chełmie, Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie, Łodzi, Opolu, Szczecinie. Almamer Szkoła Wyższa w Warszawie powołała z kolei studia na kierunku "Opiekun medyczny osób starszych, chorych i niepełnosprawnych z elementami rehabilitacji''.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH