Na pokładzie samolotu, pod powierzchnią morza: wakacje pod znakiem skoków ciśnienia

Co nos ma wspólnego z lataniem i nurkowaniem? Jak się okazuje, bardzo dużo. Potrafi zepsuć wakacje, powodując dyskomfort podróży, w niektórych przypadkach także zmusić swojego użytkownika do wizyty u specjalisty.

Przed żądnymi przygód osobami świat dzisiaj stoi otworem i oferuje wiele atrakcji. Jednak związane z podróżami przemieszczanie się często oznacza zmiany stref klimatycznych, duże różnice temperatur i wilgotności. Organizm człowieka może różnie reagować na takie klimatyczne skrajności.

Dla części osób "przygoda" zaczyna się jeszcze przed wejściem na pokład samolotu. Myśl o locie paraliżuje i przeraża. Inni z kolei nie boją się i chcą latać, jednak dyskomfort, jaki odczuwają podczas podróży statkiem powietrznym, potrafi skutecznie zniechęcić. Zajmiemy się jednym z wielu takich zdarzeń - problemu zatkanych uszu z powodu różnicy ciśnienia atmosferycznego i jego konsekwencjami.

Gdy trąbka nie działa
- W dzisiejszych czasach absolutnie nie ma powodów, by obawiać się ciśnienia w samolocie. W kabinach utrzymywane jest ciśnienie, które ma być najbardziej zbliżone do panującego na powierzchni ziemi. Podróże lotnicze są generalnie bezpieczne i komfortowe nawet dla osób obciążonych zdrowotnie, które mają problemy kardiologiczne, po przeszczepach, ze wstawionymi rozrusznikami serca - przekonuje dr Michał Michalik, otolaryngolog i specjalista medycyny lotniczej, założyciel i właściciel Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Mimo to część podróżnych w nieprzyjemny sposób odczuwa moment podchodzenia samolotu do lądowania. Odczuwają zablokowanie uszu, które potrafi utrzymywać się przez kilka dni. - O wiele gorzej działa na nas lądowanie, czyli schodzenie z wysokości niż to, co się dzieje podczas startu. Wynika to z prostych praw fizyki i funkcjonowania błony śluzowej. Ciśnienie działa na nas mniej korzystnie w momencie, kiedy się zwiększa. Wtedy puchnie i obrzęka błona śluzowa.

- Jeśli obrzęka w obrębie górnych dróg oddechowych czy w ujściach zatok, pojawiają się bolesne problemy z zatokami. Gdy problem dotyczy uszu, blokują się trąbki słuchowe Eustachiusza. Wtedy automatycznie czujemy uczucie pełności, rozpieranie w uszach, niedosłuch. Obrzęk powoduje ból - opisuje objawy dr Michalik.

Jeśli uczucie przytkania utrzymuje się dłużej, może oznaczać brak wentylacji i spowodować rozwinięcie się stanu zapalnego ucha. Dołącza się ból, uczucie ocieplenia ucha, szumy, piski, trzaski, bóle głowy.

Dlaczego tak się dzieje?
Głównym narządem gwarantującym sprawne funkcjonowanie całego układu powietrznego jest nos. Jest początkiem i najważniejszym elementem drogi oddychania. Bolesna reakcja w zatokach czy uszach jest skutkiem pewnych zaburzeń, jakie pierwotnie mogą wystąpić w obrębie nosa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH