Na początku 2017 r. krakowianie wypożyczą dozymetry do PEM Na początku 2017 r. krakowianie wypożyczą dozymetry do PEM. Fot. Wikipedia

Na początku 2017 r. krakowianie będą mogli wypożyczyć dozymetry, czyli urządzenia do pomiaru pola elektromagnetycznego (PEM), emitowanego przez stacje sieci telefonii komórkowej - poinformowała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK Ewa Olszowska-Dej.

Jak dotąd - mówiła dyrektor - miasto Kraków zakupiło dwa dozymetry. Ich wypożyczanie jeszcze nie ruszyło, ponieważ trwają prace nad określeniem zasad, kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać z urządzenia. - Spodziewamy się, że zainteresowanie wypożyczeniem będzie duże, dlatego musimy przygotować takie zasady - powiedziała Olszowska-Dej.

Według niej pierwszeństwo wypożyczenia powinny mieć osoby mieszkające w pobliżu stacji sieci telefonii komórkowej oraz w gęsto zamieszkanych regionach miasta. Przy decyzji o wypożyczeniu dozymetru miasto Kraków najprawdopodobniej będzie się też kierowało pomiarami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dzięki dozymetrom krakowianie sami zmierzą natężenie pola elektromagnetycznego w ich gospodarstwie domowym, a także wykryją źródła takiego promieniowania. W przyszłym roku miasto chciałoby zakupić kolejne dozymetry.

Miasto Kraków w budżecie na 2016 r. przewidziało 450 tys. zł na zakup urządzeń. 300 tys. zł zostało przeznaczone na dwa osobiste dozymetry i tzw. analizator widma, który weryfikuje pola elektromagnetyczne. Pozostałe 150 tys. zł to koszt zakupu specjalnego sprzętu i oprogramowania, które wskazują, czy zgłaszane przez właścicieli stacji dane dotyczące mocy są prawdziwe.

Władze Krakowa od kilku lat przyjmują liczne protesty mieszkańców, związane z lokalizacją nowych stacji telefonii komórkowej oraz zwiększaniem mocy anten. Od 2012 r. radni już trzykrotnie uchwalali rezolucje w tej sprawie do władz RP. Zdaniem radnych, obowiązujący dotychczas sposób weryfikacji rzeczywistego narażenia mieszkańców na PEM jest niewystarczający.

W ramach przyjętej polityki miasto stara się też ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o PEM - w Miejskim Centrum Dialogu odbywają się cykliczne spotkania z ekspertem ds. PEM oraz specjalne prelekcje.

W poniedziałek (5 grudnia) w krakowskim magistracie odbyło się pierwsze seminarium "Międzynarodowe Forum Ochrony Środowiska przed zanieczyszczeniem polami elektromagnetycznymi. Prawo mieszkańca do informacji". Podczas spotkania prelegenci, w tym goście ze Skandynawii, mówili m.in. o wpływie PEM na zdrowie człowieka i o międzynarodowych działaniach w tej sprawie.

Jak podał w informacji prasowej Urząd Miasta Krakowa, energia elektromagnetyczna jest najstarszą formą naturalną energii we wszechświecie i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Wszystkie źródła PEM można podzielić na naturalne - występujące na Ziemi i we wszechświecie oraz sztuczne (tzw. elektrosmog) - wytworzone przez człowieka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, sztuczne PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających środowisko. W 2011 r. sztuczne pola elektromagnetyczne zaliczone zostały przez WHO do Grupy 2B (możliwie rakotwórcze).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH