Na kongresie ginekologicznym o spowolnieniu procesów starzenia

Sesja pt. "Anti-Aging", poświęcona przeciwdziałaniu przedwczesnemu starzeniu, była jedną z najbardziej obleganych podczas piątkowych obrad XXXI Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, który potrwa do soboty w Katowicach.

Według prof. Stefana Zgliczyńskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej, przesunięcie wieku emerytalnego leży w naszym interesie, jeśli chcemy dłużej żyć.

- Praca ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mobilizuje organizm do rutyny codziennych zajęć, bardziej o siebie dbamy, częściej wykonujemy badania kontrolne - powiedział prof. Zgliczyński.

Przytoczył też badania na temat długowieczności prowadzone w Kalifornii, z których wynika, że najdłużej żyli wykształceni, żonaci mężczyźni, którzy długo pracowali zawodowo i których cechowały wytrwałość i upór.

Jednym z czynników wydłużających życie jest wysiłek fizyczny. Skurcze mięśni pobudzają produkcję białka, które przekształca tłuszcz biały w brunatny, a ten może być przetworzony przez organizm na ciepło. Aktywność fizyczna ma też pozytywny wpływ na nasz mózg, przeciwdziałając jego starzeniu i chorobom neurodegeneracyjnym.

Ważnym orężem w strategii walki ze starzeniem jest też dieta. Zgliczyński odradza jedzenie cukru, skrobi zawartej np. w ziemniakach, białego pieczywa i produktów mącznych, tłuszczu i przetworów mięsnych ze zwierząt hodowlanych. Poleca natomiast jarzyny, kolorowe owoce, które zawierają wiele polifenoli mających działanie przeciwutleniaczowe, a także ryby - najlepiej tłuste, bo ich tłuszcz to cenny tran. Ponadto mięso drobiowe, a także czerwone wino, oczywiście w rozsądnych ilościach. Sugeruje też odstawienie soli. Zbyt słona dieta sprzyja bowiem nadciśnieniu i miażdżycy.

- To najważniejsza interwencja w zakresie naszego zdrowia, którą możemy podjąć bez wielkiego wysiłku - zaznaczył prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej.

Naukowiec poleca także zażywanie aspiryny, a kobietom - hormonalną terapię zastępczą w okresie menopauzy (o ile nie ma przeciwwskazań do ich stosowania). Warto też zażywać witaminę D, której niedobory są powszechne w całej populacji. Ich uzupełnienie korzystnie wpływa na działanie wielu narządów i przeciwdziała tworzeniu zwapnień w naczyniach krwionośnych.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej przypomniał, że w ciągu ostatnich 60. lat średnia długość życia niemal się podwoiła - w latach 50. ubiegłego wieku Polka dożywała średnio 48 lat, a Polak - 46 lat. Zgromadzeni w Katowicach eksperci szacują, że dzieci, które rodzą się obecnie, dzięki postępowi medycyny i cywilizacji mogą dożywać nawet 120 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH