Na Sądecczyźnie ruszył program walki ze smogiem Ogrzewanie domów poprzez palenie śmieci bądź korzystanie z niskiej jakości paliw stałych jest niebezpieczne dla zdrowia. Fot. PTWP

Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zainicjowały w sobotę na Sądecczyźnie pilotażowy program walki ze smogiem „Przyłącz się – liczy się każdy oddech”. W ramach programu gminy Korzenna i Grybów otrzymały urządzenia do pomiaru jakości powietrza.

Wkrótce akcja obejmie też inne samorządy. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom gmin, w których stwierdzono niebezpieczne stężenia smogu, że ogrzewanie domów poprzez palenie śmieci bądź korzystanie z niskiej jakości paliw stałych jest niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki urządzeniom mieszkańcy będą mogli na bieżącego monitorować stan jakości powietrza, ponieważ dane będą prezentowane na stronach internetowych.

W ramach akcji PSG wspólnie z Fundacją PGNiG będzie przekazywać samorządom urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza - w tym pyłu PM10 i PM2,5. Do końca 2018 roku samorządy dostaną 10 takich urządzeń.

"Przyspieszamy rozwój sieci gazowej i zachęcamy do przełączania się na ogrzewanie domów kotłami gazowymi. Musimy pamiętać, że to co wrzucamy do spalenia do naszych kotłów nie znika. Zostaje w powietrzu, którym oddychamy my i nasze dzieci" - przekonywał wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Rozpoczęcie programu "Przyłącz się - liczy się każdy oddech" w całej Polsce zaplanowano jesienią br. W fazie pilotażowej inicjatorzy programu chcą sprawdzić możliwości współpracy przekazanych urządzeń gminom Korzenna i Grybów z innymi tego typu urządzeniami już funkcjonującymi w okolicznych miastach.

W ramach działań na rzecz realizacji rządowego programu walki ze smogiem Fundacja PGNiG prowadzi również kampanię edukacyjną "Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci", podczas której uczniowie dowiadują się o szkodliwości tzw. niskiej emisji, która jest jednym z głównych źródeł smogu.

Akcja "Przyłącz się - liczy się każdy oddech" powstała we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), i jest elementem realizacji rządowego programu walki ze smogiem.

W czasie zimy najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach - wskazywał prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki.

- Pył ten drażni górne oraz dolne drogi oddechowe i wywołuje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar i kaszel, bo organizm chce się pozbyć nagromadzonych zanieczyszczeń - zwraca uwagę dr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH