NIL ws. rezolucji RB ONZ dot. opieki zdrowotnej udzielanej w czasie konfliktów zbrojnych NIL apeluje o pilną implementację wytycznych, o których mowa w treści Rezolucji Fot. Archiwum

W informacji opublikowanej w środę (25 maja) Naczelna Izba Lekarska przypomina, że 3 maja br. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie Rezolucję S/RES/2286 w sprawie opieki zdrowotnej udzielanej w czasie konfliktów zbrojnych.

W treści Rezolucji Rada Bezpieczeństwa apeluje do państw członkowskich o stworzenie krajowych przepisów gwarantujących ochronę dla osób świadczących opiekę medyczną w czasie konfliktów zbrojnych oraz nakładających sankcje w razie łamania prawa.

Mowa jest m.in. o konieczności zbierania przez państwa członkowskie danych statystycznych nt. przypadków agresji oraz gróźb stosowanych wobec pracowników udzielających świadczeń medycznych, prób wywierania nacisków na personel medyczny czy też przypadków uniemożliwienia służbom medycznym udzielenia pomocy lekarskiej poszkodowanym.

Na mocy Rezolucji państwa członkowskie wezwane są w ramach ich zobowiązań międzynarodowych do podejmowania inicjatyw zmierzających do zagwarantowania możliwości udzielania świadczeń medycznych w czasie konfliktów zbrojnych, w tym do wymiany informacji nt. dobrych praktyk, prowadzenia niezależnego monitoringu przypadków przemocy o różnorakim charakterze stosowanej wobec służb medycznych oraz przypadków ścigania tego rodzaju przemocy.

W następstwie podjętej Rezolucji Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wraz z 44 organizacjami międzynarodowymi, w tym ze Światowym Stowarzyszeniem Lekarskim, którego członkiem jest Naczelna Izba Lekarska, skierowały list otwarty do wszystkich państw członkowskich ONZ z apelem o pilną implementację wytycznych, o których mowa w treści Rezolucji.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH