NFZ edukuje pacjentów

W środę (14 grudnia) o godz. 18.00 w Centrali NFZ w Warszawie odbędzie się bezpłatne szkolenie dla pacjentów, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. To jedno z cyklu spotkań ze specjalistami w ramach projektu edukacyjnego dla pacjentów.

Projekt pod hasłem "...liczy się każdy oddech" (tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP) będzie realizowany przez NFZ do 2015 r.

W środę (14 grudnia) szkolenie poprowadzi Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, w którym przeprowadzono badania ankietowe wśród pacjentów i lekarzy. Okazało się, że połowa lekarzy, rozpoznając np. astmę, nie przekazuje pacjentowi żadnych informacji na temat jego choroby. Jeszcze gorzej jest z informacjami dotyczącymi leczenia. Ponad 70 proc. lekarzy nie powiedziało nic na temat działania leków, a ponad 80 proc. nie zająknęła się na temat działań niepożądanych.

- Lekarze nie doceniają edukacji chorych - powiedział Gazecie Wyborczej Piotr Dąbrowiecki i dodał, że kolejną przyczyną nieprzekazywania pacjentom pełnych informacji jest krótki czas wizyt.

- Jeśli lekarz ma 15 minut na zbadanie pacjenta i wypisanie dokumentacji i recepty, na edukację nie zostaje nawet 5 minut, a to ogromna starta. Bo jeśli pacjent nie dowie się, jak używać inhalatora, jego skuteczność jest mniejsza o połowę - wyjaśnił.

Aleksandra Piątek z Centrali NFZ powiedziała nam, że podobne spotkania ze specjalistami zorganizowane zostaną w każdym województwie (NFZ oddaje do dyspozycji sale). Najbliższe planowane jest w styczniu, w Poznaniu. Kolejne w Warszawie w I kwartale 2012 r.

- Projekt będzie z czasem rozszerzony na inne choroby przewlekłe i dotyczył będzie nie tylko pacjentów ale także lekarzy. Mamy odpowiednich wykładowców, którzy poprowadzą zajęcia bezpłatnie. Cały projekt realizujemy bez kosztów - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Piątek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH