NFZ: 8 grudnia dzień otwarty we wszystkich oddziałach; można sprawdzić status ubezpiecznia

Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują w sobotę (8 grudnia) dzień otwarty. Będzie można m.in. sprawdzić swój status ubezpieczenia w elektronicznym systemie weryfikacji uprawnień.

Jak powiedziała w piątek (7 grudnia) rzeczniczka mazowieckiego NFZ Agnieszka Gołąbek, każdy, kto odwiedzi oddział i zabierze ze sobą dowód osobisty, będzie mógł sprawdzić swój status w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Dodała, że pracownicy oddziału będą także odpowiadać na pytania dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych, praw pacjenta oraz działania systemu eWUŚ.

Będzie można również załatwić wszystkie inne sprawy związane m.in. z leczeniem uzdrowiskowym, Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze. Będą także dyżurować pracownicy sekcji skarg i wniosków. Podobnie będzie w innych oddziałach NFZ.

Jak już podawaliśmy swój status ubezpieczenia w Wykazie Ubezpieczonych Świadczeniobiorców (eWUŚ) pacjenci mogą sprawdzić w każdym oddziale NFZ i delegaturze - od poniedziałku do piątku. Będzie to możliwe również w najbliższe dwie soboty - 8 i 15 grudnia.

System eWUŚ ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia, umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Dzięki temu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie (np. druk RMUA). Jednak także bez dokumentów będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia mówiącego o tym, że posiadamy uprawnienie. Oświadczenie podpisane przez pacjenta będzie przesłanką do udzielenia świadczenia oraz do zapłaty świadczeniodawcy przez NFZ.

NFZ będzie sprawdzał wiarygodność złożonych oświadczeń, jeżeli okaże się, że pacjent ma uprawnienie do świadczeń, a nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie żadnych kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH