Multimedialny przewodnik dla osób z dysfunkcjami Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

"Open Art" to multimedialny przewodnik muzealny na smartfony i tablety, który powstaje szczególnie z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Aplikacja powinna zacząć działać na wiosnę przyszłego roku.

Prezes Fundacji Siódmy Zmysł Anna Jankowska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie, że aplikacja powstaje z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu, ale korzystać z niej będą mogli wszyscy zainteresowani.

Open Art będzie oprowadzał po zbiorach sztuki współczesnej, znajdujących się w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

- Będzie można przyjść do muzeum z własnym smartfonem. Ale będzie można też pozostać w domu i nie wychodząc na zewnątrz poznawać eksponaty za pomocą tego przewodnika - powiedziała prezes Fundacji Siódmy Zmysł.

Treść przewodnika ma być dostępna w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym oraz w postaci multimediów. Aplikacja zapewni automatyczną identyfikację muzealnych eksponatów oraz lokalizację zwiedzającego w muzeum. Opracowane rozwiązanie będzie mogło zostać wdrożone w innych muzeach i galeriach jako nowa usługa.

Prezes Fundacji zwróciła też uwagę, że w przeciwieństwie do większości audiodeskrypcji, które są w muzeach, audiodeskrypcje w powstającym przewodniku nie będą tak długie. Opisy dzieł sztuki będą również prostsze niż te zwykle opracowywane przez historyków sztuki.

- Jak wybraliśmy sztukę współczesną, to trzeba było sprawić jeszcze, żeby ta sztuka nie była taka trudna. Bo większość osób, które pytaliśmy o sztukę współczesną, przyznała, że potrzebuje pomocy, by ją zrozumieć - nawet jeśli ją widzi - wyjaśniła prezes Fundacji.

Projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum, w którego skład - oprócz Fundacji i trzech muzeów - wchodzą: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i Centrum Transferu Technologii EMAG, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH